“Po na fut në konflikt me NATO-n”/ Vuçiç akuza Kurtit: SHBA më dërgoi mesazh…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç deklaroi për mediat në Beograd se dëshira e Kryeministt të Kosovës Albin Kurti është që të fusë Serbinë në një konflikt me NATO-n.

Vuçiç deklaroi se ka folur në Telefon me Presidentin Turk Rexhep Taip Erdogan dhe se i përket vendimit të Ankarasë për ti dhënë drone Bajraktar Kosovës. Presidenti Serb deklaroi se ka shprehur shqetësimin e tij mbi ktë gjë dhe tha se kjo lëvizje është në kundërshtim me të drejtën publike ndërkombëtare dhe rezoluten 12 44 te Kombeve te Bashkuara.

“Veprimi i Turqisë bie ndesh me rezolutën 1244 të Kombeve të Bashkuara. Populli i NATO-s e di këtë gjë, Stoltenberg e di këtë gjë dhe të gjithë të tjerët e dinë.  Kam biseduar me Presidentin Turk, ai më tha që së shpejti do të jetë në Serbi dhe do të kemi mundësi që të diskutojmë më tepër.”

Presidenti i Serbisë komentoi sërish vendimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për të shpallur non-grata Aleksandar Vulin, Drejtorin e Agjensisë për Siguri dhe Informacion në Serbi. Vuçiç deklaroi se kjo lëvizje e Uashingtonit është një lloj mesazhi për atë vetë.

“A është ky një mesazh për mua? Sigurisht që është! Nuk kam asnjë llojë dyshimi, por çfarë duhet të bëj unë?  A duhet të gjunjëzohem në mënyrë që të qëndroj në pushtet edhe për tre apo katër muaj më gjatë?”

Aleksandër Vucic deklaroi se Serbia nuk qeveriset nga Amerikanet pavaresisht respektit qe vendi ka per Uashingtoni. Presidenti Serb deklaroi se Beogradi Zyrtar e sheh ameriken si një superfuqi ashtu sic sheh edhe Kinen, Rusine dhe Europën.

Të fundit

Mori nusen me karotrec, dhëndri lezhjan rrëfen arsyen që e shtyu drejt këtij vendimi

Emanueli dhe Rovena kanë rrëfyer në “Vizioni i i Pasdites” , historinë e dasmës së tyre, e cila tërhoqi...

Studio daneze, “në Vjosë”/ Alma Hoxha: Stacion informimi për turizmin edhe në Përmet

Kryetarja e bashkisë së Përmetit në një intervistë në për mediat foli për turizmin, duke theksuar se gjatë këtij viti janë regjistruar rreth 100...

5 gjëra që nënat e reja duhet t’i dinë, por askush nuk ua thotë

Të qenit një nënë e re është një sfidë më vete. Një tjetër status, një stil ndryshe jete, por mbi të gjitha një bebe...

Ndryshime në dikaster, emërohet drejtori i ri i Shërbimit të Provës (Emri)

Ministri i Drejtësisë Ulsi Manja ka propozuar në takimin e sotëm në Këshillin e Ministrave emrin për Drejtorin e Përgjithshëm të Shërbimit të Provës Mësohet...

Ndryshime dhe të papritura, datat që duhet të mbash mend në dhjetor

12 dhjetor – Hëna e re në Shigjetar Kjo hënë e re të motivon të zgjerosh horizontin, të marrësh më shumë informacion dhe të ndërmarrësh...

Lajme të tjera

Web TV