Vritet një oficer në Brazil, hakmerret policia, ekzekuton 13 persona

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Të paktën 13 persona u vranë në Brazil gjatë një operacioni policor pranë Sao Paulos, pas vrasjes së një oficeri policie.

Siç u njoftua nga autoritetet e vendit, operacioni, i koduar “Mburoja”, filloi një ditë pas vrasjes së një pjesëtari të forcave elitare të policisë gjatë një patrullimi në Guaruza, një qytet bregdetar rreth 60 kilometra nga Sao Paulo.

Qeveria kritikoi numrin e madh të operacionit policor, i cili u zhvillua në shtetin e guvernatorit Tarcisio de Freitas, i cili dikur ka qenë ministër i qeverisë së presidentit brazilian të ekstremit të djathtë Jair Bolsonaro.

“13 të dyshuar u vranë gjatë përleshjeve me autoritetet e zbatimit të ligjit”, tha në një deklaratë Sekretariati i Sigurimit të Shtetit në Sao Paulo. Një raport i mëparshëm të hënën informoi për 8 të vdekur gjatë operacionit të policisë.

Guvernatori i São Paulo shprehu kënaqësinë e tij për rezultatin e operacionit, duke siguruar se nuk gjeti “asnjë ekzagjerim” nga ana e policisë.

“Është e papranueshme që kriminelët të sulmojnë një oficer policie. Ne nuk dëshirojmë konfrontim, por nuk tolerojmë sulme të tilla”, theksoi ai.

Sipas autoriteteve, janë arrestuar 32 të dyshuar dhe janë sekuestruar më shumë se 20 kilogramë drogë, si dhe 11 armë.

Ministri i Drejtësisë dhe Rendit Publik, Flavio Dino, kritikoi rrëfimin e operacionit “Mburoja”, duke theksuar se ai duket “në disproporcion me krimin që është kryer”.

Bastisjet e përgjakshme të policisë në lagjet e varfëra ku aktiviteti i grupeve kriminale është shpesh i pakontrollueshëm, nuk janë një fenomen i rrallë.

Të fundit

Stuhi dhe tornado në SHBA/ Raportohet për gjashtë të vdekur

Moti i keq ka përfshirë Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Raportohet se 6 persona kanë ndërruar jetë pasi tornadot...

Parashikimi i motit/ Temperatura të ulta në gjithë Shqipërinë

Sipas MeteoAlb, moti i kthjellët, por relativisht i ftohtë do të mbizotërojë në të gjithë territorin e vendit deri pas-mesdite kur pritet kalim i...

Horoskopi ditor, 10 Dhjetor 2023

DASHI Gjatë kësaj dite do bëni mirë të reflektoni më gjatë dhe të braktisni disa zakone të këqija. Keni për ta parë se shumë shpejt...

NBA/ Los Angelos Lakers mposhtin Indiana Pacers dhe janë fitues të In-Season Tournament

LeBron James dhe Anthony Davis kombinuan për 65 pikë, teksa Los Angeles Lakers fituan turneun inaugurues të NBA In-Season, me rezultat 123-109 ndaj Indiana...

VIDEO/ Inter mposht lehtësisht Udinesen në “Giuseppe Meazza” dhe rikthehet në kryesim

Interi rikthehet sërish në krye të Serie A. Skuadra e Simone Inzaghit zhvilloi një ndeshje perfekte në “San Siro” duke mposhtur 4-0 Udinesen. Fundi i...

Lajme të tjera

Web TV