Pse çiftet në Japoni nuk thonë ‘Të dua’?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kemi parë pafund foto romantike nga Tokio të çifteve që pozojnë poshtë pemëve të qershive në pranverë, por a e dinit se ata nuk e thonë frazën “Të dua”?

Sipas një sondazhi të fundit, vetëm 45% e meshkujve në të 20-at dhe 30-at e kanë thënë të paktën një herë në jetë këtë frazë romantike. Sa i përket femrave kur shprehin ndjenjat, 64% preferojnë fjalën ‘suki’ (më pëlqen) në vend të “aishiteru” që do të thotë ‘Të dua’.

Madje kur partneri i tha Princeshës japoneze Mako “Të dua” në publik para dy vitesh, shumica e japonezëve e konsideruan si gjest jo etik dhe ‘perëndimor’.

Por pse japonezët nuk thonë dot “të dua”?

-Së pari ata preferojnë të shprehen në mënyrë indirekte. Ata besojnë se bukuria e gjuhës qëndron në atë që nënkuptohet. Kjo është arsyeja pse pas një takimi të dështuar ata mund të dërgojnë një mesazh të tipit “Do të shihemi përsëri” në vend që ta refuzojnë drejtpërdrejt personin tjetër.

E njëjta gjë vlen edhe për shprehjet e dashurisë. Për shembull, në vend që të bëjë një propozim martese, një burrë japonez mund t’i kërkojë të dashurës së tij t’i gatuajë supë miso çdo ditë.

–Së dyti, ata besojnë se nëse ka kimi të mirë mes dy njerëzve, fjalët janë të panevojshme. Që në një çift vërtet të lumtur, dikush mund të lexojë mendjen e tjetrit dhe të kuptojë ndjenjat e tyre pa u shprehur qartë.

Dhë së fundmi fjala “dashuri” nuk ka të njëjtën peshë në fjalorin japonez./E.Ç

Të fundit

Kur do shpërndahen fondet? Afati mbyllet nesër, 66 mijë fermerë aplikuan për subvencione!

Fermerët kanë edhe pak orë në dispozicion për të aplikuar për Skemën Kombëtare dhe të marrin mbështetje financiare nga...

69 vjet pa Ajnshtajnin, ikonën botërore të fizikës

69 vjet më parë, fizikani Albert Ajnshtajn vdiq në Princeton, New Jersey, në moshën 76-vjeçare. Albert Ajnshtajn, i cili do të revolucionarizonte fizikën dhe kuptimin...

Plani që po ndiqet për ndryshimin e moshës për daljen në pension

Astrit Hado, drejtori i përgjithshëm i Institutit të Sigurimeve Shoqërore ka folur për skemën e pensioneve në Shqipëri dhe problematikat që hasin të moshuarit....

Ancelotti: “Mbrojtja është mënyra e vetme ndaj Cityt, Guardiola më komplimentoi”

Real Madrid nuk ngopet dhe nuk dorëzohet kurrë. “Los Blancos” vuajtën në “Etihad”, por dolën të pamposhtur nga dueli që zgjati 120 minuta. Dhe...

Krisja Meta-Kryemadhi/ Minxhozi ‘thumbon’ çiftin: Pas rënies së votave iu duhej një alibi

Analisti Skënder Minxhozi thotë se krisja Ilir-Metas Kryemadhi ka ardhur pasi partia e tyre ka pasur rënie të votave në zgjedhjet e fundit. Në një...

Lajme të tjera

Web TV