Gjermania sfidon Macron: Nuk do ta kushtëzojmë liberalizimin e vizave për Kosovën

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gjermania nuk do të kushtëzojë liberalizimin e vizave për Kosovën, që duhet të hyjë në fuqi më 1 janar, shkruan portali Euraktiv, ku thuhet se në mes Francës dhe Gjermanisë për këtë çështje ka dallime të mendimeve.

Deklarata e presidenti francez Emmanuel Macron bëri zhurmë javën e kaluar kur tha se heqja e vizave për Kosovën mund të rishikohet nga Parisi dhe Berlini, nëse Prishtina nuk zgjidh tensionet aktuale në veri të Kosovës dhe në dialog me Beogradin.

Më herët kancelari gjerman Olaf Scholz i pyetur nëse kanë rënë dakord me Macron për një rishikim të mundshëm të sistemit të liberalizimit të vizave, ka thënë se Gjermania i përmbahet rregulloreve të BE-së të miratuara në prill të këtij viti, sipas të cilave qytetarët e Kosovës në të ardhmen do të përjashtohen nga regjimi i vizave për qëndrime më të shkurtra në zonën Shengen (deri në 90 ditë brenda 180 ditëve).

Ky vendim pritet të hyjë në fuqi më 1 janar 2024, çka do të thotë që të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor do të përjashtohen njëlloj nga regjimi i vizave për qëndrime të shkurtra në zonën Shengen. Euraktiv tregon se përfshirja e Gjermanisë nga Macron në deklaratën e tij është bërë pa pëlqimin e Berlinit.

Të fundit

Historia e Napoleonit: E vërtetë e gjeneralit korsikan që e shpalli veten perandor

Karizma, oportunizëm politik dhe gjeni ushtarak, por mbi të gjitha ambicie: sekreti i suksesit të Napoleonit në qendër të...

Mona Lisa: A kanë adhuruar fansat e da Vinçit portretin e gabuar?

Disa argumentojnë se kjo pikturë përshkruan subjektin e artistes në vitet e saj të reja dhe është versioni i parë i veprës së tij...

Lufta në Gaza ka mprehur pakënaqësitë popullore egjiptiane

Shikimi i këtij gjenocidi të shpalosur në pragun e tyre ka nxitur shumë egjiptianë në veprim, nga bojkotimi i produkteve perëndimore deri te marshimet...

Zbulohen planet për të paraqitur mishin si ‘ushqim të qëndrueshëm’ në Cop28

Dokumentet tregojnë se industria synon të shkojë "me forcë të plotë" duke argumentuar se mishi është i dobishëm për mjedisin në samitin e klimës Nga...

Prishtina tronditet sërish nga një tjetër krim! Dhëndri vret vjehrrin (EMRAT)

Prishtina është tronditur nga një tjetër krim i rëndë mbrëmë. Pas vrasjes së një vajze të re, e cila u gjet në një makinë,...

Lajme të tjera

Web TV