Nga Madame de Pompadour në Jeanne du Barry: të gjitha dashnoret e Luigji XV

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Mbreti i Francës Luigji XV, tombeur de femmes i palodhur, ua besoi qeverinë ministrave të tij për t’iu përkushtuar radhëve të kurtezanëve që mbushën Versajën.

 

Jeanne Bécu, kontesha du Barry – siç tregohet në filmin Jeanne du Barry – E preferuara e Mbretit (2023) – ishte një nga kurtizanet më të famshme franceze që u bë e dashura e Luigji XV dhe që mbeti e tillë deri në vdekjen e sovranit. Por sa dashnore kishte Mbreti i Francës, i cili hyri në histori si një tombeur de femmes i palodhur? Le ta zbulojmë me shkrimin “Të gjitha gratë e mbretit” të Simone Zimbardit, marrë nga arkivat e Focus Storia.

 

MBRETI I ZEMRAVE. Luigji XV sigurisht nuk ishte një shenjtor. Një dashnor i devotshëm latin, në jetën e tij kishte shumë gra: aristokrate intriguese, zonja të borgjezisë së mirë pariziane, madje edhe vajza të reja që ishin ende të virgjëra! Ishte krejtësisht normale që një mbret i Francës të kishte një ose më shumë dashnore, por padyshim ai ishte ai që kishte më shumë prej tyre. Luigji, i cili sundoi nga 1715 deri në 1774, si të gjithë sovranët e kohës u përshtat me një martesë me interes. Mezi pesëmbëdhjetë vjeç, në 1725, ai u martua me princeshën polake Maria Leszczynska, e zgjedhur nga një listë e ngushtë prej njëqind kandidatësh. Shtatë vjet më e madhe se ai, ajo nuk ishte shumë bukuroshe dhe, për më tepër, ishte jashtëzakonisht fetare. Në fillim Luigji i qëndroi besnik kësaj gruaje, e cila i lindi dhjetë fëmijë, por më pas filloi të shikonte përreth. Ai nuk kishte nevojë të kërkonte gjatë, sepse oborri i Versajës ishte i mbushur me gra fisnike të gatshme: të reja ose të pjekura, të martuara ose të veja, kishte shumë që garonin për mbretin.

 

TË PREFERUARAT. Në fakt, bërja e preferuar e një sundimtari siguroi pasuri dhe avantazhe për të zgjedhurin dhe klanin e saj, aq sa kishte fraksione reale që mbështesnin një kandidat dhe jo një tjetër. Askush nuk ishte shumë skrupuloz: gjykata, në shekullin e tetëmbëdhjetë, ishte e hapur ndaj tradhtisë bashkëshortore dhe praktikisht të gjithë oborrtarët (madje edhe zonjat në pritje të mbretëreshës së përkushtuar Maria) kishin skelete në veshjet e tyre.

 

TË GJITHË NË FAMILJE. Në fund, fituese ishin pesë motrat, Louise, Pauline, Diane, Hortense dhe Marie-Anne de Nesle, pasardhës të një familje fisnike dhe të lashtë. Përveç Hortense – miku besnik i mbretëreshës së tradhtuar – të gjithë iu nënshtruan përparimeve të sovranit duke u bërë dashnorët e tij midis 1733 dhe 1744. Nesles kishin vetëm gjak të përbashkët: ata urrenin njëri-tjetrin. Xheloz për njëri-tjetrin, ata luftuan për një vend në shtratin e mbretit. Përveç kësaj, për shkak të temperamentit të tyre të keq dhe ndikimit që patën te monarku, ata nuk ishin shumë të njohur në oborr. Kur Marie-Anne, e fundit nga motrat ende përreth, vdiq më në fund nga një sëmundje misterioze, askush nuk u pendua për të.

 

NJË DASHURI BORGJEZE. Me Nesles mënjanë, fusha ishte përsëri e pastër. Në të vërtetë, Luigi nuk mund të jetonte pa seks. Zonjat e Versajës e dinin këtë dobësi dhe dolën përpara në tufa. Por ata do të zhgënjeheshin, sepse Luigi kishte vënë tashmë në sy një grua borgjeze. E lindur Jeanne-Antoinette Poisson, ajo ishte e martuar me një kontraktues taksash dhe kishte një vajzë të vogël. E bukur dhe e kulturuar, ajo fitoi shpejt zemrën e sovranit, i cili në vitin 1745 i caktoi asaj titullin Marquise de Pompadour dhe e prezantoi zyrtarisht në gjykatë. Menjëherë pati një britmë skandali, pasi vetëm ata që kishin gjak blu për të paktën tre shekuj mund të bëheshin pjesë e rradhëve të oborrtarëve.

 

SKANDAL NË GJYKATË. Pas këtij episodi, fisnikëria i shpalli luftë të hapur të preferuarit të ri. Me gjithë përbuzjen e aristokracisë, gruaja qëndroi pranë Luixhit për njëzet vjet. Nuk ishte një shëtitje në park, pasi ajo kishte bërë shumë armiq në Versajë. As në shtrat, të them të drejtën, ishte e gjitha rozë. Markeza ishte në fakt e ftohtë dhe jetonte në frikë të vazhdueshme se mos ishte në gjendje të kënaqte mbretin dhe të humbiste pozitën e saj prestigjioze. Ai provoi të gjitha llojet e afrodiziakëve (madje edhe një dietë kurioze të bazuar në tartuf, supë me selino dhe çokollatë vanilje), por përpjekjet e tij ishin të kota.

 

THJESHT SHOKË. Në 1750 ai mori një vendim drastik: ai pushoi së qeni zonja e mbretit. Megjithatë, ajo mbeti në gjykatë si shoqe, sepse e dinte që Luigji e donte dhe kishte nevojë për të. Ishte një veprim i zgjuar: Antoinette u bë këshilltarja më e afërt e sovranit. Ishte ajo që komandonte shtetin. Ishte ajo që oborrtarët, ministrat dhe ambasadorët duhej t’i drejtoheshin për një lutje ose për të marrë një audiencë me mbretin. Asnjëherë në historinë e Francës favoriti nuk ka qenë më i fuqishëm. Sidoqoftë, e gjithë kjo kërkonte përpjekje të mëdha fizike: markeza nuk kishte një moment të vetëm të lirë. Me kalimin e kohës, kjo rutinë stresuese do të dëmtonte shëndetin e saj, duke e çuar në varrin e saj në fillim të të dyzetave në 1764.

Lexo edhe :  17 prill 1975/ Pas 5 vitesh lufte, Kamboxhia bie në dorën e Terrorit të Kuq

 

REZERVAT. Ndërsa markeza ishte në krye të mbretërisë, Luigi, një grua e pandreqshme, filloi të shkonte përsëri për gjueti. Rivalët më të rrezikshëm të Antoinette ishin aristokratët. Dinak dhe të paskrupullt, ata synuan ta zëvendësonin duke e nxjerrë jashtë gjykatës.

Antoinette ndërmori një rrezik të madh kur mbreti ra në dashuri me konteshën pikante de Choiseul-Beaupré. Megjithatë, gruaja bëri një gabim: e bindur se mbreti do ta largonte Pompadourin, ajo mburrej se kishte fjetur me të. Luigi, i cili nuk e duroi dot pakujdesinë, e përzuri. Pas këtij episodi Antoinette e kuptoi se ajo duhej t’i merrte gjërat në duart e saj nëse donte të mbante pushtetin. Mbreti, për më tepër, sapo kishte mbushur 40 vjeç dhe nuk ishte i gatshëm të hiqte dorë nga kënaqësia. Çfarë duhet bërë? Duket se ishte ajo që gjeti zgjidhjen: të shpërqendronte Luixhin me vajzat adoleshente, të papërvojë në intrigat e gjykatës dhe, për rrjedhojë, të padëmshme.

 

E GJYKUAR. Të rejat, të zgjedhura nga të afërmit e mbretit, ishin nga 15 deri në 20 vjeç dhe vinin nga familje të varfra të fisnikërisë provinciale ose të borgjezisë. Virgjëreshat – për të parandaluar që Luigi të kapte ndonjë sëmundje – shpesh shtyheshin në shtratin e sovranit nga prindërit e tyre, të tërhequr nga avantazhet ekonomike. Më e famshmja ishte Louise O’Murphy, një pesëmbëdhjetëvjeçare e gjallë me origjinë irlandeze, e cila pozonte si modele për artistët.

Mbreti ra në dashuri me të pasi pa një pikturë në të cilën ajo ishte përshkruar. 1755. Në përgjithësi, vetëm një vajzë në një kohë pritej në vilën e vogël, por kishte një vajtje-ardhje të vazhdueshme, pasi sovrani u lodh shpejt nga e tija. zonjat. Louis, megjithatë, nuk shkoi kurrë drejtpërdrejt në Parc-aux-Cerfs për takime dashurore: ishin vajzat që u bashkuan me të në Versajë, në një dollap sekret të quajtur në mënyrë ironike trébuchet, “kurthi i shpendëve”.

 

FËMIJËT ILGJITIMË. Natyrisht, gratë e reja shpesh mbetën shtatzënë me sovranin (metodat kontraceptive, në atë kohë, nuk ishin shumë efektive). Mbreti më pas u garantoi atyre mbështetje ekonomike dhe morale dhe gjithashtu u sigurua që fëmijët e tij të paligjshëm, të cilët ai nuk i njihte zyrtarisht, të merrnin arsim. Megjithatë, kur u ngop me një dashnore, ai e pushoi duke e martuar me një zotëri të pasur. Kjo shtëpi e mëkatit ishte e banuar deri në vitin 1771, kur mbreti e shiti.

 

E PREFERUARA. Në fakt, në jetën e Louis kishte ardhur një e preferuar e re, xheloze, e cila skandalizoi edhe një herë oborrtarët: quhej Jeanne Bécu, comtesse du Barry dhe ishte një prostitutë e klasit të lartë me origjinë modeste. Ata ishin takuar në vitin 1768: ai ishte 58 vjeç, ajo 25. Siç kishte ndodhur vite më parë me Pompadour, gjykata u përpoq të vendoste një çelës në veprat e saj. Më kot, sepse kontesha dinte të mbrohej. Në fakt, Jeanne nuk ishte e fundit që mbërriti: ajo kishte qenë në shtrat me zotërit më të mëdhenj të mbretërisë dhe njihte zakonet dhe traditat e Versajës. Megjithatë, ndryshe nga Antoinette, ajo nuk ishte e interesuar për politikën: joserioze dhe sensuale, ajo merrej vetëm me kënaqësinë dhe artin (ajo ishte një mbrojtëse e disa artistëve).

 

ABSOLUT NGA MËKATËT. Luigi e shijoi Jeanne deri në fund të jetës së tij. Gjithçka po shkonte mirë kur papritur, në vitin 1774, ai u sëmur nga lija. Atëherë mbreti e kuptoi se nuk i kishte mbetur shumë kohë dhe filloi të kishte shqetësime morale për jetën e tij skandaloze: kishte ardhur koha të pajtohej me Zotin. Ai e thirri Zhanën pranë shtratit të tij dhe i kërkoi të largohej nga Versaja. E preferuara uli kokën.

 

FUNDI. Luigji vdiq disa ditë më vonë, por jo pa kërkuar më parë një prift falje për mëkatet e tij të panumërta. Jeanne e mbijetoi atë për njëzet vjet. E internuar nga gjykata, ajo gjeti strehë në provincat, ku jetonte në paqe. Të paktën deri në Revolucionin. Më pas e kujtuam atë dhe marrëdhënien e saj me Luigji XV. Vajza e popullit, por fajtore se kishte shijuar shkëlqimin e monarkisë, ajo u gijotinë në 1794. Ajo qante, bërtiste, lutej për mëshirë. Gjithçka e kotë. Asaj iu pre koka si një nga shumë simbolet e urryera të regjimit të lashtë.

 

Përgatiti për botim: L.Veizi/kb

Të fundit

Do të kandidojë për kryeministër? Ja si përgjigjet Agron Duka

Agron Duka, i ftuar në rubrikën “Opinion” në News24, ka komentuar situatën politike në vend dhe situatën brenda opozitës. Ai...

“SIGAL UNIQA Vital Truck”, dy ditë në Divjakë/ Vizita dhe ekzaminime falas për qytetarët

SIGAL UNIQA Group Austria, përveç se një kompani sigurimesh, prej vitesh kontribuon për qytetarët në forma të ndryshme. Prej vitit 2015 SIGAL UNIQA ka ndërtuar...

Hezbollah sulmon sërish Izraelin/ 14 ushtarë të plagosur, 6 prej tyre në gjendje të rëndë

Grupi militant libanez Hezbollah ka marrë përgjegjësinë për një sulm ndërkufitar me dron dhe raketa në veri të Izraelit që ka lënë të plagosur...

Punimet në rrugën e Arbrit/ Devijohet qarkullimi në rrugën e vjetër Tiranë-Peshkopi

Autoriteti Rrugor Shqiptar njofton se qarkullimi i mjeteve në rrugën e Arbrit do të devijohet për shkak të punimeve që po kryhen në këtë...

OBSH: Transmetimi i gripit të shpendëve tek njerëzit mbetet një shqetësim i madh

Organizata Botërore e Shëndetësisë shprehu shqetësimin për përhapjen në rritje të variantit H5N1 të gripit të shpendëve te speciet e tjera, përfshirë njerëzit. Ekziston frika...

Lajme të tjera

Web TV