Të hënën nis regjistrimi i popullsisë/ Ministri shpjegon të dhënat që do mblidhen

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Këtë vit do të mësojmë numrin e saktë se sa shtetas shqiptarë dhe jo vetëm jetojnë brenda territorit të Shqipërisë, sa meshkuj e sa femra, sa të arsimuar dhe jo, si dhe informacione të tjera.

Të hënën mbi 7000 mijë persona do të dalin në terren për të grumbulluar dhëna të detajuara derë më derë. Ministri i Pushtetit Vendor, Arbër Mazniku tha se ky është një proces i rëndësishëm jo vetëm për regjistrimin e popullsisë.

“Bëhet regjistrimi i popullsisë rezistente në Shqipëri, i banesave dhe një seri të dhënash të tjera të qytetarëve, ku duhen rrugë, ku duhen parashikuar shkollat apo çerdhet e reja. Bazuar te ky informacion bëhen dhe projeksionet e rritjes apo ndryshimit të popullsisë në vijimësi”-shprehet Arbër Manziku.

Qytetarët do të duhet të plotësojnë një formular ku kërkohet informacion i detajuar i cili duhet të plotësohet me korrektësi. Ata  do të kontaktohen në telefon për të rakorduar një takim me grupet regjistruese dhe për ata të cilët nuk do t’i përgjigjen me korrektësi këtij procesi do të ketë penalitete.

Procesi i grumbullimit të dhënave zgjat 6 javë. Për herë të parë të dhënat do të grumbullohen në mënyrë digjitale çka do të lehtësojë dhe përshpejtojë procesin e përpunimit të tyre.

Ministri Mazniku tha se për çdo të dhënë që do të mblidhet dhe do të ruhet privatësia e tyre.

Ky është censi i 12-të që bëhet në vendin tonë . Ky proces përsëritet një herë në 10 vjet./  S.M

Të fundit

Riaktivizohet vullkani në Malin Etna

Vullkani Etna në Italinë jugore ka shpërthyer sërish. Aktiviteti vullkanik vazhdon në Malin Etna, i cili është afërsisht 3.300...

Aspirina, “dëmton” zemrën? Studimi viral i mjekut, Bigfarma kundër tij

TIRANË- Përdorimi i aspirinës e rrit me 26 për qind rrezikun e infarktit të zemrës tek njerëzit që kanë qoftë edhe një faktor predispozues lidhur...

Kërkoi një masë më të butë sigurie/ Gjykata e Lartë merr vendimin për Alma Kaçin

Gjykata e Lartë ka rrëzuar ankimin e bërë nga shtetasja Alma Kaçi për ndryshimin e masës së “Arrestit në shtëpi” me një masë më...

Pse udhëtimet na bëjnë të lumtur?

Të udhëtosh do të thotë të heqësh dorë nga gjërat e vjetra dhe të zakonshme për të “përqafuar” të renë. Ju bëheni njerëz më...

Elton John thirrje ministrave të Anglisë: Merrni masa për rastet e reja të HIV-it

Këngëtari me famë botërore Elton John, u bën thirrje ministrave të marrin masa për eliminimin e rasteve të reja të HIV-it. BBC ka mësuar se...

Lajme të tjera

Web TV