Shqipja degë në universitet gjermane/Pedagogia e Fakultetit të Shtutgartit zbulon detajet

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Studiuesja, përkthyesja dhe pedagogia në Fakultetin e Shtutgartit, Loreta Shchillock ka zbuluar në emisioni “Pas Mesnate” në ABC, se si u bë pjesë e këtij të fundit.

Ajo e konsideroi veten me shumë fat, kur i ofruan kontratën e punës si pedagoge. Sakaq, theksoi se aktualisht po bën të pamundurën që ky fakultet të njohë sa më shpejt gjuhën shqipe.

Loreta zbuloi se deri tani është hapur një kurs për gjuhën shqipe dhe për letërsinë shqipe, por që duan që rrënjët të shtrihen më shumë.

Unë në fakt ndonjëherë nuk e besoj për fatin që kam pasur në Gjermani, por kur kam qene në semestrin e tretë, më ka ofruar universiteti kontratën e punës dhe më tha: ‘Zonja Shchillock ju do rrini tek ne’. Si fillim kam ligjëruar shkencën e linguistikës gjermane. Katër vitet e fundit jam rikthyer në departamentin internacional për studentët e masterit internacional, të cilët bëjnë masterin në gjuhën angleze, por janë të detyruar të mësojnë kulturën dhe linguistikën gjermane. Ndërsa, prap nga departamenti i linguistikës gjermane, prej një viti presin të bëjnë njohjen e gjuhës shqipe.

Në një nga departamentet është hapur një kurs për gjuhën shqipe dhe për letërsinë shqipe, lektorin nuk më kujtohet si e quajnë. Unë do mundohem që sa më shpejt të përfundojë kurrikulën time për t’ja prezantuar dekanit të Fakultetit të Shtutgartit, që të nisim sa më shpejt njohjen e gjuhës shqipe si strukturë. Si fillim, do të jepet gjuha shqipe për studentët gjermanë në gjermanisht, do të jepen disiplinat e gjuhës shqipe”, tha ajo.

Të fundit

Kjo është fytyra e kushëririt tonë 146,000 vjet më parë

Është rindërtuar në mënyrë dixhitale pamja e Homo Longit (ose "njeriut-dragoi"), kafka e madhe e të cilit u zbulua në Kinë...

E frikshme!/ Sociologia: Fëmijët i nisin sot marrëdhëniet seksuale që 12-13 vjeç

Sociologia, Marsi Simo, e ftuara e emisionit “Shije Shtëpie” për të folur rreth temës “hiperseksualizimi tek fëmijët”, shpjegoi definicionin e hiperseksualizimit. Sipas saj, kjo...

Tarifat e Brexit për automjetet elektrike, BE propozon pezullim

Komisioni Evropian dëshiron t’i shtyjë tarifat e Brexit-it për automjetet elektrike dhe bateritë për tre vite. Kjo është arsyeja pse sot ai u ka propozuar...

Padia për marrëveshjen për emigrantët, Manja: I ka kaluar të gjitha filtrat!

Ministri Ulsi Manja në përfundim të mbledhjes së qeverisë u pyet për marrëveshjen me Italinë për emigrantët. Ai theksoi se për asnjë arsye nuk ka...

Studimi i ‘PISA 2022’ për rezultatet e dobëta të nxënësve, gishti drejtohet nga mësuesit!

Rënien drastike e nivelit të nxënësve në Raportin “Pisa 2022”, ekspertët ia atribuojnë ndër të tjera mungesës së trajnimit të mësuesve dhe nivelit të...

Lajme të tjera

Web TV