Anglia jep lajmin e mirë për shqiptarët (Vendimi)

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Paga minimale e Britanisë do të rritet në 12,67 euro në orë, konfirmoi ministri i Financave Jeremy Hunt të hënën në konferencën vjetore të Partisë Konservatore. Ndryshimi do të hyjë në fuqi nga fillimi i vitit të ardhshëm financiar, prill 2024.

Sipas pjesëve të para-publikuara të fjalimit të Hunt, ai do të shpjegojë sesi partia e tij e krahut të djathtë i është përkushtuar “përmirësimit të jetës së njerëzve që punojnë” duke “i dhënë fund pagave të ulëta”.

Konservatorët kanë vendosur një objektiv për të rritur Pagën Kombëtare të Jetesës në dy të tretat e të ardhurave mesatare deri në tetor të vitit të ardhshëm.

Qeveria thotë se dy milionë njerëz do të preken nga rritja e pritshme, me të ardhurat minimale aktualisht në 12 € në orë.

Duke mbetur prapa në sondazhe, konservatorët po përpiqen të përcaktojnë politika përpara zgjedhjeve mbarëkombëtare që priten deri në vitin 2025.

Parashikimet e qeverisë në nëntor zbuluan se Mbretëria e Bashkuar u përball me rënien më të madhe të standardeve të jetesës në histori, me faturat e ushqimit dhe energjisë që u rritën për shkak të luftës në Ukrainë, Brexit dhe pandemisë COVID.

Miliona njerëz në Britani duhet të shkurtojnë ose të anashkalojnë vaktet në mes të krizës së kostos së jetesës, zbuloi së fundmi Fondacioni Joseph Rowntree.

Organizata bamirëse kundër varfërisë tha se kjo “normale e re e tmerrshme” ishte për shkak të mbështetjes së dobët të shtetit dhe inflacionit të shfrenuar të çmimeve të ushqimeve.

Që atëherë, Mbretëria e Bashkuar ka parë megjithatë një rënie të papritur të inflacionit./e.t

Të fundit

NBA/ Los Angelos Lakers mposhtin Indiana Pacers dhe janë fitues të In-Season Tournament

LeBron James dhe Anthony Davis kombinuan për 65 pikë, teksa Los Angeles Lakers fituan turneun inaugurues të NBA In-Season,...

VIDEO/ Inter mposht lehtësisht Udinesen në “Giuseppe Meazza” dhe rikthehet në kryesim

Interi rikthehet sërish në krye të Serie A. Skuadra e Simone Inzaghit zhvilloi një ndeshje perfekte në “San Siro” duke mposhtur 4-0 Udinesen. Fundi i...

Dhërmi/ 56-vjeçari kapet në flagrancë duke shkarkuar inerte pa autorizim

Një 56-vjeçar është nën hetim në gjendje të lirë, pasi u kap duke shkarkuar inerte në afërsi të një aksi rrugor, pa autorizim nga...

Humbi rrugën në Malin e Dajtit, policia i shkon në ndihmë turistit gjerman

Policia i ka ardhur në ndihmë një shtetasi gjerman. Ky i fundit rreth pasdites, në Malin e Dajtit, duke eksploruar natyrën, ka humbur rrugën,...

Tentativa për grabitje në fshatin Prush/ Autorët përleshën me efektivin

Tre personat e armatosur të cilët tentuan të vidhin me armë banesën e Gani Himës në fshatin Prush të Tiranës, patën përplasje me policinë,...

Lajme të tjera

Web TV