Furnizuesi më i madh i ujit në Britani zhytet në krizë më të thellë financiare

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Thames Water i rrënuar nga borxhi nuk ka arritur të mbledhë një injeksion të madh parash nga aksionerët, zbuloi ajo të enjten, duke fajësuar rregulloret e industrisë që e bënë planin e saj të shpëtimit “të pa investueshëm”.

Furnizuesi më i madh i ujit në Britani tha në një deklaratë se 500 milionë £ kapital të ri “nuk do të sigurohen nga aksionerët e Thames Water” këtë muaj. Paratë përfaqësonin pjesën më të madhe të një linje shpëtimi financimi prej 750 milionë funtesh të rënë dakord me investitorët në korrik për të qëndruar në këmbë. Kompania tha të enjten se ishte në bisedime me rregullatorin e industrisë Ofwat mbi një plan që është “i përballueshëm për klientët, i ofrueshëm dhe i financueshëm për Thames Water, si dhe i investueshëm për investitorët e kapitalit”.

Agjencia vendase e lajmeve e British Press Association tha se Ofwat kishte refuzuar t’i përkulej kërkesave të Thames Water për koncesione, të cilat sipas saj përfshinin një rritje prej 40 për qind në faturat e ujit që do të përkeqësonte krizën e kostos së jetesës në vend.

Koncesionet e tjera të kërkuara thuhet se përfshijnë një lehtësim të kërkesave për shpenzime kapitale dhe lehtësim ndaj gjobave rregullatore./e.t

Të fundit

FOTO/ PD bën ndryshimin e papritur, banderola që ‘habiti’ të gjithë

Kampionati Europian i Futbollit do të nisë mbrëmjen e sotme me sfidën hapëse Gjermani-Skoci. Ndërsa, nesër do të luajë edhe...

Basha: Sali Berisha nuk e rrëzon dot Edi Ramën, do rinisim gjyqin për vulën e PD

Lulzim Basha ka dale para mediave diten e sotme duke deklaruar se do te vijoje kalvarin gjyqesor per vulen dhe logon e Partise Demokratike...

“Vendimi për vulën tërësisht i padrejtë”, Basha premton parti të re

Lulzim Basha, në një deklaratë për mediat tha se vendimi i Gjykatës së Apelit më 11 qershor për vulën e Partisë Demokratike ka qenë...

E rëndë/ Të shtëna me armë në një plazh, raportohet për një viktimë dhe disa të plagosur

Informacionet e para flasin për një përplasje të armatosur mes të huajve jashtë një supermarketi Një përleshje e armatosur ka ndodhur këtë të premte midis...

A po vjen fundi i botës? Lind bualli i bardhë, çfarë tregon profecia

Një buall i rrallë i bardhë thuhet se ka lindur në Parkun Kombëtar Yellowstone, duke përmbushur një profeci të indianëve amerikanë që është sinonim...

Lajme të tjera

Web TV