Infantino: Bota e futbolli qëndron me popullin e Izraelit dhe Palestinës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, u ka shkruar krerëve të federative të futbollit izraelit dhe palestinez, duke shprehur ngushëllimet e tij për luftën e tmerrshme që nisi javën e kaluar në një konflikt që ka marrë më shumë se 2700 jetë deri më tani.

Letra e Infantinos vjen pasi presidenti i UEFA-s, Ceferin i shkroi gjithashtu kreut të Federatës së Futbollit të Izraelit për të shprehur ngushëllimet e tij.

“Dëshiroj të shpreh ngushëllimet tona më të thella për Federatën e Futbollit të Izraelit dhe Federatën e Futbollit të Palestinës në dritën e dhunës së tmerrshme që ka ndodhur ditët e fundit”, shkroi Infantino.

“Është zemërthyese dhe tronditëse të shohësh një rajon, njerëzit e të cilit kanë njohur vuajtje kaq të thella për kaq shumë kohë, të vuajë edhe më shumë. Bota e futbollit qëndron fort në solidaritet me popullin e Izraelit dhe Palestinës dhe me të gjitha viktimat e pafajshme që kanë paguar një çmim të papërshkrueshëm.

FIFA i bashkohet thirrjes për një fund të menjëhershëm të armiqësive dhe për lehtësim të menjëhershëm nga vuajtjet e njerëzve të Izraelit dhe Palestinës. Sigurisht, ne e dimë se futbolli nuk mund të zgjidhë problemet e botës, por ai mund të luajë qëoftë edhe një rol të vogël për të sjellë një dritë shprese aty ku duket se ka vetëm errësirë përpara”, shtoi presidenti i FIFA-s, duke vënë në dukje se federate globale do të japë një ndihmë./I.S

Të fundit

Arsenali luan “tenis” ndaj Sheff. United, “Topçinjtë” nuk i ndahen Cityt dhe Liverpulit

Arsenali ruan hapin e Liverpoolit dhe Manchester City-t në krye të Premier League-s. “Topçinjtë” e Londrës shkatërruan 0-6 vendin...

Ngjela bën paralajmërimin e fortë: Do të dal në zgjedhje me partinë time

Një deklaratë befasuese është bërë sot në një program televiziv nga avokati Spartak Ngjela ku u shpreh se në këto zgjedhje, do të kthehet. Ai...

VIDEO/ Inter triumfon ndaj Genoas, Kristjan Asllani gjen golin e parë me zikaltërit

Inter siguron fitoren e 12-të në 12-të ndeshje radhazi në të gjitha kompeticionet, ndërsa mori tri pikët në ndeshjen ndaj Genoa-s në “San Siro”. Sfida...

NATO nuk mund të ruajë Shqipërinë dhe Kosovën nga shqiptarët antiperëndimorë

Nga Mero Baze, Kur u ndërtua baza ushtarake e Kuçovës, që sot u bë bazë e NATO, qyteti quhej Qyteti “Stalin”. E ndërtuar një vit...

Fansi i Marilyn Monroe bën ‘çmendurinë e pazakontë’ pas vdekjes së ikonës së bukurisë

Një fans i vjetër e Marilyn Monroe po shpenzon mijëra paratë e tij për të bërë fushatë për Akademinë për t’i ofruar asaj një...

Lajme të tjera

Web TV