Manastirliu: Rikonfirmojmë angazhimin tonë ndaj transformimit të arsimit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Ogerta Manastirliu gjatë fjalës së saj në ceremoninë e inagurimit të Kolegjit Evropian të Tiranës tha se:

“Nder dhe privilegj që të qendroj përballë jush në këtë rast të rëndësishëm, zyrës së përfaqësuesve në qytetin tonë kaq energjik. Një hap monumental që i çel rrugës ngritjes së degës së Tiranës si dega e parë e Kolegjit të Evropës që prej krijimit të kampusit të Natolinit. Sot jo vetëm kremtojnë ngritjen e një pranie fizike por rikonfirmojmë angazhimin tonë të përbashkët ndaj fuqisë transformuese të arsimit. Kolegji i Evropës ka qenë një farë ndricues i integrimit evropian, kyc për të arsimuar disa breza udhëheqësish, diplomatësh e studiuesish.

Prej më shumë se shtatë dekadash ka ndenjur si dëshmi ndaj angazhimit të qëndrueshëm ndaj idealit evropian. Ndërkohë që hapim dyert e kësaj zyre përfaqsimi e bëjmë këtë me një ndjenjë të thekllë qëllimi e shprese që vetëm arsimi mund të na ushqejë. Nuk është vetëm transferim dijesh por kultivimi I një mendësie që përfaqësson ndryshimin dhe novacionin. Duke ngritur një prani në Tiranë, Kolegji I Evropës njeh rëndësinë e Ballkanit Perëndimor në kontekstin më të gjerë evropian dhe pozita strategjike e Shqipërisë në Ballkanin Perëndimor është në lidhje të rrënjosura thellë me Evropën. “, tha ajo./I.S

Të fundit

Ngjarje e rëndë, efektivët serbë detyrojnë emigrantët të zhvishen dhe …

Një video e publikuar në rrjet tregon një grup burrash të zhveshur të cilët në temperatura të ulëta detyrohen...

Jordania hedh nga ajri ndihma mjekësore në Gaza

Jordania ka hedhur nga ajri ndihma mjekësore në Rripin e Gazës, ku Izraeli vazhdon sulmet prej më shumë se 4 muajsh.  Në deklaratën me...

PDIU i bashkohet PS-së, ratifikohet marrëveshja Rama-Meloni

Me 77 vota, Kuvendi ka ratifikuar marrëveshjen Rama-Meloni për emigrantët. 74 vota kanë qenë të shumicës, ndërsa tre të tjera të PDIU. Po çfarë përmban në...

Garda rreshtohet sërish tek Kuvendi pas tensionit në seancën e fundit, çfarë po ndodh?

Punonjësit e Gradës janë vendosur para derës së Kuvendit. Ata nuk kanë lejuar të futen brenda deputët e opozitës të cilët janë përjashtuar pas...

“Bir k*rve i çmendur” Biden i shqetësuar “shpërthen” kundër Putinit: Duhet të…

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, e quajti presidentin rus Vladimir Putin “një bir k*rve të çmendur”, në një mbledhje fondesh...

Lajme të tjera

Web TV