Samiti në Tiranë/ Zeka: Kurti ka mbjellë urrejtje ndaj qeverisë shqiptare

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Analisti Milaim Zeka përmes një komunikimi të drejtpërdrejtë në studion e News24 ka komentuar mbajtjen e Samitit të Procesit të Berlinit në Tiranë ditën e sotme.

Ai u shpreh se mbajtja e Samitit në Tiranë ka një rëndësi historike, pasi nuk ka ndodhur kurrë një aktivitet i tillë në rrafshin diplomatik.

Sa i përket marrëdhënieve mes kryeministrit Rama dhe atij të Kosovës, Albin Kurti, ai u shpreh se ky i fundit ka mbjellë urrejtje për qeverinë e Ramës.

Sipas tij Kurti duhet të kuptojë se Kosovës i nevojitet Shqipëria dhe nuk ka rëndësi se kush është kryeministri.

“Ka një rëndësi historike, nuk ka ndodhur kurrë një aktivitet i tillë në rrafshin diplomatik. Shqipëria sot duhet të krenohet me pritjen që i është bërë liderëve evropianë.

Marrëdhëniet e tyre nuk janë ngrirë e as shkrirë. Me ardhjen në pushtet Albin Kurti dhe Vjosa Osmani kanë mbjellë urrejtje për qeverinë e Edi Ramës. Ne ja kemi nevojën Shqipërisë, nuk duhet të jetë e nevojshme për ne nëse është Edi Rama, apo kushdo qoftë. Duhet të respektojmë institucionin.
Për fat të keq në krye të Kosovës kanë ardhur dy politikanë me të shkuar pro-jugosllave. E shkuara e Vjosa Osmanit është e zezë.

Prindërit e bashkëshortit të saj kanë qenë votues të partisë së Millosheviçit. Në anën tjetër Albin Kurti gjithë jetën ka qenë kundër luftës dhe kundër çdo procesi që ka sjellë pavarësinë e Kosovës.

Gjithë historia e tij ka qenë kundërshtim i proceseve që kanë sjellë pavarësinë që kemi sot, ndaj nuk është faji i Ramës, por i Kurtit. Ai duhet të tregonte respekt, ashtu si Abazoviç”, u shpreh ai ndër të tjera./  S.M

Të fundit

A është Shqipëria gati për t’u anëtarësuar në BE? ja si përgjigjet Rama

Duke folur për median, kryeministri Edi Rama është pyetur nëse Shqipëria është gati për t’u anëtarësuar në Bashkimin Europian. Kreu...

“Ju i dënoni, ne i lirojmë”/ Basha: “Amnistia Penale”, mesazh për drejtësinë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha në një dalje për mediat ka deklaruar se Amnisti penale është një mesazh për drejtësinë. Ai tha se një...

Tronditëse/ Sherr brenda familjes, daja plagos nipin

Një konflikt në një rrjet familjar në Kuçovë, ka bërë që daja të plagosë me thikë djalin e motrës. Specialistët e Seksionit për Hetimin e...

A të shkakton vërtet thinja stresi?

Folikulat e flokëve tanë përmbajnë një substancë që quhet melanocytes me anë të saj qelizat prodhojnë pigmentin që na jep ngjyrën natyrale të flokëve....

Miratimi i marrëveshjes për emigrantët/Rama: Shqipëria e Italia përballë sfidës guximshme

Ka reaguar kryeministri Edi Rama pas miratimit të marrëveshjes me Italinë për emigrantët. Rama: Kuvendi ratifikoi sot marrëveshjen e bashkëpunimit kundër migracionit të paligjshëm ndërmjet...

Lajme të tjera

Web TV