7 shenja që vërtetojnë se ju jeni prindër të mirë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Të gjithë prindërit përpiqen të jenë perfekt për fëmijët e tyre. Disa janë të rreptë, disa jo, por të gjithë po bëjnë atë që mendojnë se është e drejtë. Sidoqoftë, shumë shpesh prindërit harrojnë se cilat janë gjërat më të rëndësishme për fëmijët e tyre.

1. Fëmija juaj ndan problemet me ju.

Është e shkëlqyeshme kur djali ose vajza ju tregojnë për sukseset dhe arritjet e tyre. Por është shumë më e rëndësishme që ata të jenë në gjendje t’ju tregojnë problemet. Fëmijët duhet të kuptojnë se situata të ndryshme mund të ndodhin dhe se nuk ka asgjë të keqe kur bëjmë gabime.

2. Ju nuk mendoni se notat e mira janë gjithçka.

Nëse fëmija juaj ka marrë notë të keqe në shkollë, ata nuk duhet të kenë frikë t’ju tregojnë. Fëmijët e frikësuar shpesh fshehin notat dhe panikosen kur mendojnë se prindërit mund ta zbulojnë. Prindërit e mirë mund t’u shpjegojnë fëmijëve se është e rëndësishme të jesh nxënës i mirë në shkollë, por janë njohuritë që me të vërtetë kanë rëndësi, jo notat.

3. Hapësira private e secilit respektohet në familjen tuaj.

Shumë prindër mendojnë se fëmijët duhet të trokasin para se të hyjnë në dhomë. Por vetë prindërit jo gjithmonë e ndjekin këtë rregull. Rregullat në familje duhet të jenë të njëjta për të gjithë. Respektoni hapësirën private të fëmijëve dhe ata do të bëjnë të njëjtën gjë për ju.

4. Ju nuk e kritikoni fëmijën.

Prindërit e mirë nuk i kritikojnë fëmijët dhe nuk i quajnë ata budallenj ose dembelë. Këto fjalë i bëjnë fëmijët të ndihen të pasigurt për një kohë të gjatë, ndoshta edhe përgjithmonë. Zgjidhini fjalët me kujdes dhe thoni saktësisht se për çfarë jeni zhgënjyer, por mos i fyeni fëmijët tuaj.

Lexo edhe :  I keni ditur më parë? Njihuni me karakteristikat më toksike të shenjës së Peshqve

5. Ju pranoni gabimet tuaja dhe kërkoni falje.

Të gjithë bëjnë gabime: fëmijë dhe të rritur. Sidoqoftë, shumica e prindërve harrojnë se jo vetëm duhet t’i mësojnë fëmijët të kërkojnë falje, por gjithashtu t’u tregojnë se si ta bëjnë atë. Nëse keni kuptuar se keni reaguar keq kur nuk kishit arsye, mos u turpëroni kur i kërkoni falje fëmijës. Një person që mund të pranojë dobësitë është një person i fortë.

6. Ju nuk impononi interesat tuaja tek fëmijët.

Mësoni të vini re talentin e fëmijëve dhe mos u impononi ëndrrat tuaja. Prindërit e mirë i inkurajojnë fëmijët të zhvillohen dhe i ndihmojnë të rriten si njerëz të lumtur që bëjnë atë që u pëlqen.

7. Ju i besoni fjalëve të fëmijëve.

Kjo është një situatë që ndodh shumë shpesh: një nënë ose baba shkon në shkollë dhe mësuesi u thotë se fëmija është bërë i keq. Një prind i zemëruar nuk përpiqet të zbulojë ndonjë detaj rreth situatës, të kthehet në shtëpi dhe të fillojë një skandal. Por para se të bërtisni, është më mirë të pyesni fëmijën se si e panë situatën. Ndoshta nuk është faji i tyre dhe në të vërtetë kanë nevojë për ndihmën tuaj për t’u marrë me situatën./E.Ç

Të fundit

U tha se thumboi Arbana Osmanin për ‘Big Brother VIP’, reagon Dea Mishel

Një postim i Dea Mishel gjatë spektaklit të kaluar të 'Big Brother VIP Albania 3' shkaktoi disa polemika në...

A ka pasur Shqipëria Aleks Navalny-t e saj?

Nga Ylli Pata Historia e eleminimit të njeriut që mund t’i trondiste pushtetin Vladimir Putinit ka marrë sot kryeartikutjt e mediave kryesore në botë. Disa thonë...

“Duke shty procesin”, Rama shfaqet pas komisionerit Varhelyi, e shoqëron drejt…

Kryeministri Edi Rama ka ndarë në rrjetin social “Instagram” një foto ku shfaqet duke shoqëruar komisionerin e BE për Zgjerimin dhe Fqinjësinë, Oliver Varhelyi...

Berisha: Fondi prej 6 miliardë eurosh është “mollë e ndaluar “ për Shqipërinë

Gjashtë miliardë euro, ky është fondi që Bashkimi Evropian ka planifikuar të ndajë për Kosovën, Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut, Malin e Zi, Bosnje e...

Veliaj në Njësinë 8: Hapja e partisë do na sigurojë fitore absolute për mandatin e katërt

Edhe pse na ndajnë një vit nga zgjedhjet parlamentare të 2025, Partia Socialiste në kryeqytet ka ndezur motorët për të siguruar një mandat tjetër....

Lajme të tjera

Web TV