test

Banka Qendrore Evropiane gati për fazën tjetër të euros digjitale

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Banka Qendrore Evropiane (BQE) njoftoi të mërkurën se këshilli i saj drejtues do të fillojë një fazë përgatitore të euros digjitale pas përfundimit të një hetimi dy-vjeçar për projektimin dhe shpërndarjen.

Faza përgatitore do të nisë në nëntor, është caktuar të zgjasë dy vjet dhe do të përdoret për të finalizuar një rregullore dixhitale të euros, për të zgjedhur ofruesit për të zhvilluar një platformë CBDC dhe për të kryer testime të mëtejshme.

Pas kësaj, këshilli drejtues i bankës “do të vendosë nëse do të kalojë në fazën tjetër të përgatitjeve, për të hapur rrugën për emetimin e mundshëm në të ardhmen dhe nxjerrjen e një euro dixhitale”, thuhet në njoftim.

Kalimi në një fazë përgatitore nuk është një vendim për të emetuar një euro dixhitale, tha banka. Një vendim “do të konsiderohet nga Këshilli Drejtues vetëm pasi të ketë përfunduar procesi legjislativ i Bashkimit Evropian”. Komisioni Evropian në qershor publikoi propozime legjislative për një euro dixhitale, por ky është vetëm hapi i parë i një procesi kompleks që mund të marrë vite për t’u përfunduar.

Një raport i publikuar së bashku me deklaratën e së mërkurës thotë se BQE-ja projektoi një euro dixhitale që do të ishte “gjerësisht e aksesueshme për qytetarët dhe bizneset përmes shpërndarjes nga ndërmjetësit e mbikëqyrur, siç janë bankat”./I.S

Të fundit

Belgjika nuk gabon sërish, Djajtë mposhtin Rumaninë dhe marrin fitoren e parë në Europian

Belgjika regjistron fitoren e parë në EURO 2024, me skuadrën e Tedesco-s që triumfoi 2-0 ndaj Rumanisë në ndeshjen...

Zi në botën e futbollit, ish-futbollisti i njohur dhe familja e tij humbasin jetën

Futbollisti 28-vjeçar i Al Jazira, Ahmad Abu Al-Atta së bashku me gruan dhe fëmijët e tij mbetën të vrarë pas një sulmi ajror izraelit,...

Hodhën fishekzjarrë nga një jaht dhe i vunë flakën pyllit, e pësojnë keq 13 persona

Autoritetet greke arrestuan 13 persona të shtunën pasi fishekzjarrët e nisura nga një jaht ndezën një zjarr në pyll në një ishull pranë Athinës,...

“Nga 15 mijë euro do marrësh 280”/ Zbardhen telefonatat e zhvatjes së italianëve

Top Channel ka zbardhur dosjen për mashtrimet përmes call centerave, ku 17 persona akuzohen se zhvatën 4.7 mln € nga 1200 italianë dhe i...

“Është djali më i bukur shqiptar”/ Adrola Dushi pranon lidhjen me këngëtarin e njohur

Tashmë nuk ka më dyshime! Modelja bukuroshe Adrola Dushi dhe këngëtari i famshëm Capital T janë në një lidhje dashurie. Lajmin e ka konfirmuar bukuroshja...

Lajme të tjera

Web TV