Free Porn

manotobet

takbet
betcart
betboro

megapari
mahbet
betforward


1xbet
teen sex
porn
djav
best porn 2025
porn 2026
brunette banged
Ankara Escort
1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
deneme bonusu veren bahis siteleri
deneme bonusu
casino slot siteleri/a>
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Cialis
Cialis Fiyat
deneme bonusu
padişahbet
padişahbet
padişahbet
deneme bonusu 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet untertitelporno porno 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet سایت شرط بندی معتبر 1xbet وان ایکس بت

Vaksina kundër kancerit kalon me sukses provën e parë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shkencëtarët turq Uğur Şahin dhe Özlem Türeci, bashkëthemeluesit e BioNTech, kanë njoftuar se vaksina e tyre e kancerit ka arritur të ndalojë rritjen e tumorit dhe të zvogëlojë madhësinë e tij në testet e tyre fillestare.

Duke ndarë rezultatet e para premtuese të vaksinës së tyre kundër kancerit, mbi të cilën ata kanë punuar për 15 vjet, gjatë Kongresit të Shoqatës Evropiane për Onkologjinë Mjekësore (ESMO) të mbajtur në kryeqytetin spanjoll Madrid, Şahin dhe Türeci zbuluan se vaksina ishte administruar në katër doza për një grup prej 44 pacientësh, duke rezultuar në të paktën 30% reduktim të madhësisë së tumorit për 59% të subjekteve.

Çuditërisht, në 95% të pjesëmarrësve, kanceri u stabilizua dhe pushoi së përparuari pas vaksinës, tha Şahin.

Gjatë administrimit të vaksinës, disa pjesëmarrës përjetuan një rritje të reaksioneve inflamatore të varura nga doza, me efekte anësore të tilla si ulja e presionit të gjakut dhe temperaturë, shtoi ai.

Vizioni ambicioz i BioNTech përfshin trajtimin e rreth 10,000 pacientëve me kancer deri në vitin 2030.

Şahin më herët deklaroi se ilaçet kundër kancerit që dyshja ka zhvilluar mund të dalin në treg pas disa vitesh. Ai vuri në dukje se proceset e provës së barnave që ata kanë zhvilluar kundër kancerit të mushkërive, pankreasit dhe zorrës së trashë vazhdojnë me zhvillime inkurajuese.

Çifti dhe kompania e tyre BioNTech u bënë të njohur në të gjithë globin me vaksinën mRNA që ata zhvilluan menjëherë pas fillimit të pandemisë COVID-19, e cila u miratua shpejt dhe u lëshua në treg. Më shumë se 1.5 miliardë njerëz në mbarë botën kanë marrë vaksinën./I.S

Të fundit

Profesori i shkencave politike: Atentati ndaj Trumpit do të ketë pasoja

Atentati ndaj kandidatit të pritur republikan për president të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, do të shkaktojë pasoja politike...

Rukola, arsyet pse duhet ta konsumoni

Rukola konsiderohet një nga ushqimet me më shumë vlera ushqyese që mund të hani. Rukola nuk ka qenë shumë e njohur për shqiptarët, gjë...

Kiara Tito poston foto me vjehrrën, komenti i Luit tërheq vëmendjen e të gjithëve

Prej ditësh familja Ejlli, Kiara, Lui dhe Luna, është duke shijuar pushimet në Turqi. Pjesë e tyre është bërë dhe nëna e Luizit. Çifti ka...

Francezja lind fëmijën në ambulancë në Korçë

Një franceze e martuar në Korçë ka lindur fëmijën e saj në ambulancë duke shkuar drejt martenitetit të këtij qyteti. Sipas mjekëve të martenitetit, 19...

Pas daljes nga BBV nuk flet më me çiftin?! Elvis Myrtaj tregon si qëndron e vërteta…

Ish-banori i Big Brother VIP, Elvis Myrtaj ka qenë së fundmi pjesë e panelit të Top Arena në Top Channel. Ai zbuloi të vërtetën e...

Lajme të tjera

Web TV