Lëkundje të forta tërmeti në Greqi, sa ishte magnituda dhe ku ishte epiqendra

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një tërmet me magnitudë 5.2 Rihter është ndjerë  sot në mëngjes në Evia, sipas Institutit Gjeodinamik.

Tërmeti është ndjerë veçanërisht në Atikë.

Epiqendra ndodhet 6 kilometra në lindje të Prokopio Evia dhe thellësia fokale në 14.2 kilometra.

Sipas Institutit Euro-Mesdhetar, tërmeti vlerësohet në 5.3 Rihter.

7 minuta më vonë, një pasgoditje me magnitudë 3.7 Rihter me thellësi fokale 5 km u regjistrua nga e njëjta epiqendër dhe u ndje edhe në zona të Atikës.

Sipas guvernatorit të rajonit të Greqisë Qendrore, ka dëmtime në dyqane me rafte të rënë dhe disa shembje në rrugë pranë epiqendrës, në fshatin Pyli, fshati Prokopi./e.tt

 

Të fundit

Si ta dini nëse një djalë ju pëlqen apo thjesht po luan me ju?

Djemtë mund të jenë vërtetë të vështirë për t’u lexuar. Por ajo që mund ta bëjë më të lehtë...

Trump fiton Karolinën e Jugut/ Mposht lehtësisht Nikki Haley

Donald Trump është një hap më afër nominimit presidencial republikan pas një fitoreje masive ndaj Nikki Haley në Karolinën e Jugut, raporton BBC. Ish-presidenti fitoi ndaj...

“Ikin dy dhe hyjnë tre”, njihuni me banorët e rinj që u bënë pjesë e garës së BBVA

Koreografi Albi Nako dhe këngëtarja Arta Kabashi janë personazhet të cilët nuk do të jenë më pjesë e shtëpisë më të ‘zhurmshme’ në Shqipëri....

“Ngrijnë” monedhat e huaja/ Kursi i këmbimit, 25 shkurt 2024

Sot, më 25 shkurt 2024, në tregun valutor dollari amerikan blihet me 95.5 lekë dhe shitet 96.4 lekë. Euro sot blihet me 103.5 lekë, ndërsa...

Këta janë dy banorët që u eliminuan nga “BBVA 3”

Albi Nako dhe Arta Kabashi lanë shtëpinë e “Big Brother VIP Albania 3”. Albi u largua pas nominimit që Sara u bëri të gjithë djemve...

Lajme të tjera

Web TV