Mishi ndër 20 mallrat më të importuara në 7-mujorin 2023

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Produktet ushqimore ishin në mesin e 20 mallrave më të importua në vend gjatë 7 mujorit 2023, sa i përket vlerës.

Doganat arkëtuan nga tarifat e importit të ushqimeve rreth 8 miliardë lekë në janar-korrik të këtij viti, shumë kjo sa 10 për qind e totalit te të ardhurave doganore të grumbulluara në këtë periudhe.

Bilanci i tregtisë me jashtë për ushqimet u përmirësua këtë vit, por importet në disa artikuj kanë pësuar rritje të mprehtë. Gjatë 7-mujorit 2023 importet e ushqimeve në vlerë ishin 2,3 herë më të larta se eksportet, ndërsa në të njëjtën periudhe të vitit 2022 ky raport ishte 2.9.

Por teksa në bazë vjetore importet e drithërave dhe sheqerit u ulen, produkte të tilla si mishi, bulmeti, birra dhe ushqimet e përpunuara shënuan rritje të mëtejshme nga kërkesa më e lartë që erdhi si rrjedhojë e zhvillimeve pozitive ne turizëm.

Psh ushqimet ishin produkti i pestë më i importuar për nga vlera këtë vit, prej të cilave doganat arkëtuan 3,4 miliardë lekë në formën e tatimeve dhe tarifave.

Për nga vlera e taksave që paguhen në doganë, karburantet erdhën të parat me rreth 26,2 miliardë lekë, ose sa 22 për qind e të ardhurave doganore në këtë periudhë. Cigaret janë produkti i dytë më i importuar për me rreth 15,4 miliardë lekë ose 12,6% e totalit te të ardhurave doganore gjatë 7-mujorit 2023.

Duhani është një produktet më të tregtuara globalisht për shkak të përdorimit të gjerë në të gjithë popullsinë e botës. Në vitet 1980 Shqipëria prodhonte 18-20 mijë tonë duhan në vit, sasi kjo gati katër herë më e madhe se konsumi vjetor aktualisht.

Vendi ynë ka një klimë të mirë për kultivimin e kësaj bime për të ulur varësinë e importeve të shtrenjta, mirëpo disa strategji që kanë ndërmarrë qeveritë gjatë tranzicionit nuk kanë qenë të suksesshme. Aktualisht prodhimi i duhanit është 1200-1400 tonë në vit dhe zakonisht përdoret për vetë- konsum.

Lexo edhe :  Emigracioni dhe çmimet e larta/ Përveç karburanteve, edhe importet e akcizës në rënie

Importet po rriten edhe në disa produkte ushqimore si birra edhe pse vendi ka shumë njësi dhe fabrika të prodhimit të birrës në vend. Rritja e kostove të brendshme i ka bërë fabrikat shqiptare jo konkurruese me produktet e importit. Importet e janë rritur me shpejtësi vitet e fundit, rritje që vazhdoi edhe me 2023.

Rritja e importeve të mishit po nxitet nga kriza që po kalon sektori i blegtorisë, ku numri i kafshëve po shënon rënie të shpejtë, teksa kërkesa është në rritje nga turizmi, duke qenë se kuzhina shqiptare tradicionale ka bazë mishin.

Frutat dhe primet vijojnë të grupi më i importuar në vend edhe pse prodhimi vendas në sera dhe zinxhirët e grumbullimit dhe përpunimit janë përmirësuar. Prodhimi vendas i cili në një pjesë të madhe po destinohet për eksport po lë gjithnjë e më shumë vend bosh në tregun e brendshëm, hendek që po plotësohet nga importi./Monitor/   S.M

Të fundit

Veliaj në Njësinë 8: Hapja e partisë do na sigurojë fitore absolute për mandatin e katërt

Edhe pse na ndajnë një vit nga zgjedhjet parlamentare të 2025, Partia Socialiste në kryeqytet ka ndezur motorët për...

Kanye West i kërkon publikisht Kim që të heqë fëmijët nga shkolla e VIP-ave

Kanye West ka vendosur t’i kërkojë publikisht ish-gruas së tij Kim Kardashian që të heqë nga shkolla e të famshmëve fëmijët e tyre. “Kim, hiqi...

Unë e Gaz Bardhi vdekjen e mendojmë po t’i thyejmë më zemrën doktorit kurrë

Nga Agron Gjekmarkaj Gojëdhënat thonë që dikur një “zot shtëpie” ndante punët në mëngjes, ku dikë e çonte për dru, dikë me bagëti, tjetrin në...

E pazakontë/ Erjola përgatit hallvën “e vdekjes” për çiftin Ilnisa-Meriton!

Situatat kanë qenë të shumta mes banorëve të “BBV3”, teksa mes tyre ka miqësi, por edhe debate e ‘përplasje’ të shumta. E teksa, duket se...

Shuhet nga jeta komediani i njohur Richard Lewis

Richard Lewis, komediani i njohur amerikan ka ndërruar jetë në moshë 76- vjeçare. Lewis, i cili zbuloi se ishte diagnostikuar me sëmundjen e Parkinsonit...

Lajme të tjera

Web TV