test

5 shtëpitë më të shtrenjta në botë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pallati Buckingham
Buckingham Palace është shtëpia më e shtrenjtë në botë. Duke shërbyer si rezidenca zyrtare dhe selia administrative e monarkut britanik, ka qenë një simbol i monarkisë dhe prestigjit britanik për shekuj.

I ndërtuar fillimisht në 1703, pallati iu nënshtrua disa rinovimeve dhe zgjerimeve gjatë viteve, duke kulmuar në madhështinë e tij aktuale neoklasike. Pallati përmban kopshte me peizazh dhe ballkon të famshëm ku familja mbretërore bën paraqitje publike në raste të veçanta

Antilia
Antilia 27-katëshe në Mumbai, Indi, konsiderohet si një nga pronat më të shtrenjta në botë. Në pronësi të Mukesh Ambani, një nga individët më të pasur të Indisë , kjo mrekulli moderne arkitekturore përmban pajisje luksoze, duke përfshirë tre platforma helikopterësh, një garazh me 168 makina, pishina të shumta, një teatër dhe një dhomë dëbore.

Vila Leopolda
E vendosur në rivierën franceze në Villefranche-sur-Mer , Villa Leopolda është një vilë historike dhe e pasur me një histori të pasur. Fillimisht në pronësi të mbretit Leopold II të Belgjikës, vila u ndërtua për zonjën e tij, Caroline Lacroix, dhe më vonë shërbeu si spital ushtarak gjatë Luftës së Parë Botërore. Në vitet 1920, arkitekti amerikan Ogden Codman Jr. e transformoi atë në një kryevepër neo-palladiane.

Villa Les Cedres
Villa Les Cèdres , e vendosur në Rivierën Franceze, është një pasuri historike dhe luksoze me një histori të pasur. E ndërtuar në 1830, ajo u ble në 1904 nga Mbreti Leopold II i Belgjikës, i njohur për pasurinë e tij të krijuar nga Kongoja. Ai e rinovoi vilën dhe e quajti “Les Cèdres”.
Vila prej 18,000 metrash katrorë përmban 14 dhoma gjumi, një bibliotekë madhështore me libra të rrallë dhe një sallë vallëzimi.

Lexo edhe :  Udhëheqësit botërorë në Samitin e Paqes për Ukrainën që mbahet në Zvicër, ç’do ndodhë?

Les Palais Bulles
I njohur edhe si “Pallati Bubble”, Les Palais Bulles është një nga shtëpitë më të shtrenjta në botë. Ndodhet në Théoule-sur-Mer, afër Kanës, Francë. I projektuar nga arkitekti hungarez Antti Lovag dhe i përfunduar në vitin 1989, pallati u ndërtua fillimisht për industrialistin francez Pierre Bernard. Ajo u ble më vonë nga stilisti i njohur i modës Pierre Cardin si një shtëpi pushimi. Rezidenca ka një dizajn si flluskë, me dhoma të ndërlidhura, tarraca dhe pamje panoramike të detit./O.S

Të fundit

Të njohurat dhe të panjohura e paktit mes Rusisë dhe Koresë së Veriut

Presidenti rus Vladimir Putin dhe udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un thanë se partneriteti i ri strategjik...

Zhvillimet në PD/ Gjekmarkaj: Të gjejmë modusin të mos përjashtojmë njëri-tjetrin

Nënkryetari i PD-së, Agron Gjekmarkaj, tha nga studio e “Open” në News24 se pas vendimit të Gjykatës së Apelit sot kemi vetëm një Parti...

“Hysaj ka bërë dje vetëm një gabim”, Josa analizon mbrojtjen

Trajneri i njohur, Mirel Josa ishte i ftuar në “Euro 24”, në News 24, në emisionin e drejtuar nga Trevisa Tufa, ku analizoi mbrojtjen...

E rëndë në Itali/ Punëtori shqiptar plagoset me thikë

Një ngjarje e rëndë është regjistrua në Itali në Via Mulino da Capo di Giulianova. Një 34-vjeçar shqiptar është plagosur me thikë nga një...

Sa nxehtësi mund të durojë trupi i njeriut?

Vdekjet nga nxehtësia janë bërë mjaft të zakonshme dhe ndërsa bota nxehet, mund të bëhen edhe më të zakoshme nëse nuk zhvillohet një plan...

Lajme të tjera

Web TV