test

Ndahen nga jeta binjakët e bashkuar më të vjetër në botë!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Binjakët më të vjetër të bashkuar në botë kanë vdekur në moshën 62-vjeçare.

Lori dhe George Schappell kanë lindur në vitin 1961 në Pensilvani me kafka pjesërisht të shkrira dhe enë të përbashkëta vitale të gjakut dhe 30% të trurit të tyre, raportoi Guinness World Records.

Dyshja vdiq më 7 prill, në Spitalin e Universitetit të Pensilvanisë, sipas një nekrologjie të postuar në internet nga Leibensperger Funeral Homes. Shkaku i vdekjes mbetet i panjohur.

Duke mbajtur titullin e binjakëve të bashkuar më të vjetër në botë që nga viti 2022, ata u bënë gjithashtu binjakët e parë të bashkuar të të njëjtit seks që u identifikuan si gjini të ndryshme pasi George doli si transgjinor në 2007.

Binjakët Schappell kundërshtuan të gjitha parashikimet mjekësore ku thanë se nuk do të jetonin më shumë se 30 vjeç dhe arritën të jetonin jetë të ndara pavarësisht se ishin të lidhur.

George gëzoi një karrierë të suksesshme si këngëtar, sipas Guinness World Records, ndërsa Lori ishte një fituese e trofeut. Ata gjithashtu u shfaqën në dokumentarë të shumtë dhe në ITV’s This Morning në shtator 2011 për të diskutuar mbi jetën e tyre.

Lori ishte e shëndetshme, por Xhorxhi, i cili kishte spina bifida, ishte i kufizuar në një karrige me rrota, i shtyrë nga motra e tij binjake. Ata jetonin në një apartament me dy dhoma gjumi në Pensilvani dhe ishin në gjendje të praktikonin hobi të veçantë dhe të bënin dush individualisht.

Kur u pyetën nëse dëshironin të ndaheshin në një dokumentar të vitit 1997, George tha: Absolutisht jo. Teoria ime është: pse të rregullojmë atë që nuk është prishur?

Lexo edhe :  Vala e fortë e të nxehtit, në pak ditë shënohen të paktën 52 viktima

Sipas nekrologjisë, Lori dhe George kanë lënë pas babanë e tyre, gjashtë vëllezërit e motrat, disa mbesa dhe nipër, dhe një familje e gjerë miqsh./e.t

Të fundit

Zhvillimet në PD/ Gjekmarkaj: Të gjejmë modusin të mos përjashtojmë njëri-tjetrin

Nënkryetari i PD-së, Agron Gjekmarkaj, tha nga studio e “Open” në News24 se pas vendimit të Gjykatës së Apelit...

“Hysaj ka bërë dje vetëm një gabim”, Josa analizon mbrojtjen

Trajneri i njohur, Mirel Josa ishte i ftuar në “Euro 24”, në News 24, në emisionin e drejtuar nga Trevisa Tufa, ku analizoi mbrojtjen...

E rëndë në Itali/ Punëtori shqiptar plagoset me thikë

Një ngjarje e rëndë është regjistrua në Itali në Via Mulino da Capo di Giulianova. Një 34-vjeçar shqiptar është plagosur me thikë nga një...

Sa nxehtësi mund të durojë trupi i njeriut?

Vdekjet nga nxehtësia janë bërë mjaft të zakonshme dhe ndërsa bota nxehet, mund të bëhen edhe më të zakoshme nëse nuk zhvillohet një plan...

“Të dua”/ Ilnisa dhe Meriton “arratisen” me njëri-tjetrin

Çifti Ilnisa-Meriton, romanca e të cilëve nisi brenda shtëpisë së “BBV3”, kanë qenë tepër të komentuar dhe pas daljes së tyre nga shtëpia. Dyshja, sidomos...

Lajme të tjera

Web TV