Shpopullimi nga të rinjtë në Kukës/ Ambasada Amerikane ofron një mundësi të re

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në një kohë kur Kukësi ka marrë vëmendje të madhe edhe nga media të huaja për shpopullim nga të rinjtë, për shkak të papunësisë, Ambasada Amerikane ka reaguar.

Në një postim në Facebook, ambasada u bën thirrje të rinjve që janë të interesuar për punë në Kukës, duke i quajtur ata agjentë ndryshimi. Ambasada ka hapur aplikimet për programin “EmpowerUp”, një program që synon të mbështesë të rinjtë që duan të punojnë.

Kjo nismë ofron seanca trajnimi online ose fizikisht, për punë të pavarura, sipërmarrjen në internet apo edhe në aftësitë digjitalë. Të rinjtë nga Kukësi ose zonat përreth mund të aplikojnë për këtë mundësi në linkun këtu.

“Thirrje të gjithë të rinjve të interesuar për t’u bërë agjentë ndryshimi në Kukës! Këndi Amerikan i Kukësit tashmë pranon aplikimet për programin “EmpoëerUp”. Kjo nismë synon të mbështesë të rinjtë të eksplorojnë perspektiva të reja pune dhe të zbulojnë mundësitë e ardhshme të punësimit. Një seri seancash trajnimi dhe udhëzimi online dhe fizikisht do të organizohen për të eksploruar punët e pavarura, sipërmarrjen në internet dhe zhvillimin e aftësive të rëndësishme digjitale. Kush duhet të aplikojë? Të rinj nga Kukësi dhe zonat përreth, sipërmarrësit aspirues, punëkërkues, studentë dhe të sapodiplomuar – kjo është për JU!”, thuhet në njoftimin e Ambasadës. /O.S

Të fundit

Foto/ Punimet për Urën e Kukësit drejt përfundimit

Po shkon drejt përfundimit Ura e Madhe e Kukësit që zëvendëson urën e vjetër ekzistuese që ka më shumë se...

Gatoi ‘hallvën e vdekjes’ për Ilnisën, motra e Erjolës ka dy fjalë për të

Ditën e djeshme, një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në shtëpinë e BBV, ku Erjola pas debateve të shumta me Ilnisën dhe Meritonin, ka...

Modelja i nxjer gjithë të “palarat” Leonardo Di Caprios

Leonardo DiCaprio dihet se e shijon jetën prej beqari edhe pse se ka patur romanca të shumta që nga koha kur u bë një...

Qëlluan me armë të riun dhe e ndoqën për ta vrarë/ Arrestohen autorët në Pogradec

Janë arrestuar autorët e plagosjes me armë zjarri, që ndodhi pasditen e sotme në Pogradec. Mësohet se në pranga ka rënë Denis Meko dhe një...

Lufta në Kosovë, film në Hollywood

Në fokus do të jetë masakra e Reçakut E kaluara e luftës së Kosovës, ka akoma shumë për t’i treguar botës se cilat janë krimet...

Lajme të tjera

Web TV