Disa arsye më shumë pse duhet të pini kafe

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Zakoni i pirjes së kafesë dhe energjisë që marrim nga kjo pije është i dokumentuar ndër vite, por pak e dinë që ndikimin më të madh kafeja e ka në shëndetin e zorrëve, reduktimin e inflamacionit e deri te sëmundjet e mëlçisë.

Përmirëson mikrobiomën e zorrëve

Të gjithë e dimë se kafeja përmban kafeinë, por lajmi se përmban më shumë fibra se një gotë me lëng portokalli mund të na befasojë. Përveç fibrave të tretshme, të cilat ndihmojnë trupin të përthithë lëndët ushqyese, kafeja është e pasur me prebiotikë (luftojnë kundër baktereve të këqija).

Redukton inflamacionin

Kafeja është një burim i shkëlqyer i antioksidantëve. Falë përmbajtjes së lartë të polifenolit, ky agjent mbron trupin nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira, stresi etj.

Përmirëson shëndetin e trurit

Shumica prej nesh kërkojnë një filxhan kafe për të rritur dozat e energjisë dhe vigjilencës, por kjo mund të ketë më shumë se një efekt kalimtar në fuqinë e trurit tonë, pasi kafeja ka një sërë ndikimesh neuroprotektive. Vlera e lartë antioksiduese ndihmon në mbrojtjen e indeve dhe enëve të trurit nga dëmtimi i radikaleve të lira, ndërsa kafeja gjithashtu rrit prodhimin e serotoninës.

Ju mbron nga sëmundjet e mëlçisë

Dhimbjet e mëlçisë, ose fibroza, mund të shkaktohen nga shumë gjëra, duke përfshirë kushtet shëndetësore si hepatiti apo abuzimi me alkoolin. Kur kafeina tretet nga trupi, ajo prodhon një kimikat të quajtur paraxanthine, i cili ngadalëson rritjen e indeve që mbrojnë këtë organ. Organizata Botërore e Shëndetësisë konfirmoi faktin se pirja e moderuar e kafesë mund të ndihmojë edhe në parandalimin e kancerit të mëlçisë./E.Ç

Të fundit

Foto/ Punimet për Urën e Kukësit drejt përfundimit

Po shkon drejt përfundimit Ura e Madhe e Kukësit që zëvendëson urën e vjetër ekzistuese që ka më shumë se...

Gatoi ‘hallvën e vdekjes’ për Ilnisën, motra e Erjolës ka dy fjalë për të

Ditën e djeshme, një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në shtëpinë e BBV, ku Erjola pas debateve të shumta me Ilnisën dhe Meritonin, ka...

Modelja i nxjer gjithë të “palarat” Leonardo Di Caprios

Leonardo DiCaprio dihet se e shijon jetën prej beqari edhe pse se ka patur romanca të shumta që nga koha kur u bë një...

Qëlluan me armë të riun dhe e ndoqën për ta vrarë/ Arrestohen autorët në Pogradec

Janë arrestuar autorët e plagosjes me armë zjarri, që ndodhi pasditen e sotme në Pogradec. Mësohet se në pranga ka rënë Denis Meko dhe një...

Lufta në Kosovë, film në Hollywood

Në fokus do të jetë masakra e Reçakut E kaluara e luftës së Kosovës, ka akoma shumë për t’i treguar botës se cilat janë krimet...

Lajme të tjera

Web TV