Modeli ‘më i pashëm’ në Itali lë karrierën për t’u bërë prift

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

I riu që ishte votuar dikur si ‘burri më i pashëm në Itali’, ka hequr dorë nga puna me modeling-un për t’u bërë prift, raportojnë mediat .

21 vjeçari Edoardo Santini, ishte votuar si më i pashmi në Itali në 2019, në një konkurrim të organizuar nga grupi i modës ABE.
Por pasi studioi dramaturgji e kërcim me ëndrrën për t’u bërë i famshëm, tani ai bën krejt të kundërtën duke hequr dorë nga karriera për t’iu dedikuar besimit të tij.

Në moshën 21 vjeçare ai do të bëhet prift, teksa Edoardo thotë se ‘dashtë Zoti’ do të hyjë në seminarin e studimit kristian në Firence.
“Kam vendosur të heq dorë nga modelimi, aktrimi dhe kërcimi, pasi dua t’i jetoj ndryshe ato duke ia ofruar Zotit”, tha djali i lindur në Castel Fiorentino.

Duke sqaruar më tej ndjekësit në rrjete sociale ai shpjegonte: “Kam pasur mundësinë të takoj disa njerëz që më dhanë forcën të hetoj këtë çështje që e kam pasur që kur isha i vogël, por disa frika më kishin ndaluar ta eksploroja më shumë”.
“Vitet e fundit kam pasur mundësinë të njoh njerëz të mrekullueshëm që më lejuan të njoh artin e vërtetë. Unë nuk do të braktis të gjitha pasionet e mia por do t’i ridimensionoj ato në kontekste të tjera”.

Në një video të shpërndarë në faqen e tij në Instagram i riu shihej duke u lutur në kishë me komentin: “U riktheva te rruga ime”
Ndërsa në përshkrimin e vetes në rrjet ai shkruan se është “një kristian, aspirant për prift”.

Edoardo kishte marrë titullin e bukurisë në edicionin e 40-të të kompeticionit Il Bello d’Italia në Avellino në 2019.
Edoardo më parë postonte foto të vetes si model dhe gjatë pushimeve./E.Ç

Të fundit

“Të droguar nga TikTok-u”, sociologu: Jemi në një situatë jashtëzakonisht të vështirë

Të mërkurën ndodhi një rast shumë i pazakontë, ku policia vendosi në pranga 67-vjeçaren Natasha Rombula dhe Armando Kumarakun,...

Vendimi për dinarin, BE konfirmon ftesën për Kurtin dhe Vuçiçin: Në Bruksel më 27 shkurt

Bashkimi Evropian (BE) konfirmoi të mërkurën se i kishte thirrur Kosovën dhe Serbinë për një takim më 27 shkurt në Bruksel, për të biseduar...

Kush ishte Afërdita Selimi, zëri i Radio Tirana që s’do të dëgjohet më nga shqiptarët

Zëri që ka shoqëruar shqiptarët për vite me radhë në Radio Tirana për çështjet sociale dhe ekonomike nuk do të dëgjohet më. Gazetarja e njohur...

Çfarë po ndodh? Ambasadori britanik prej orësh në SPAK, detajet e para

Ambasadori britanik Alastaier King Smith ndodhet prej dy orësh në SPAK, ku po zhvillon një takim me prokurorët. Paraprakisht mësohet se temë e takimit janë...

A është Shqipëria gati për t’u anëtarësuar në BE? ja si përgjigjet Rama

Duke folur për median, kryeministri Edi Rama është pyetur nëse Shqipëria është gati për t’u anëtarësuar në Bashkimin Europian. Kreu i ekzekutivit ka deklaruar se...

Lajme të tjera

Web TV