Nis studimi i terapisë së kombinuar të kancerit “mRNA”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kompanitë farmaceutike kanë filluar ditën e sotme fazën e fundit të provave për trajtimin e kombinuar të kancerit “mRNA”, i cili konsiston në përdorimin e ilaçit specifik tek pacientët me një lloj kanceri të mushkërive.

Terapia “V940” i përket një sërë trajtimesh të përshtatura, në varësi të pacientëve për të gjeneruar qelizat “T”, të cilat shërbejnë si përgjigje imunitare e trupit ndaj mutacionit të tumorit.

“Rekrutimi i pacientëve të parë që do t’i nënshtrohen terapisë eksperimentale ka filluar në mbarë botën”, thanë kompanitë.

Kompanitë farmaceutike që po merren me këto trajtime u mbyllën në korrik. Gjatë atij muaji u finalizuan fazat e fundit të trajtimit, të pacientëve me melanoma, formën më vdekjeprurëse të kancerit të lëkurës./kb

Të fundit

Foto/ Punimet për Urën e Kukësit drejt përfundimit

Po shkon drejt përfundimit Ura e Madhe e Kukësit që zëvendëson urën e vjetër ekzistuese që ka më shumë se...

Gatoi ‘hallvën e vdekjes’ për Ilnisën, motra e Erjolës ka dy fjalë për të

Ditën e djeshme, një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në shtëpinë e BBV, ku Erjola pas debateve të shumta me Ilnisën dhe Meritonin, ka...

Modelja i nxjer gjithë të “palarat” Leonardo Di Caprios

Leonardo DiCaprio dihet se e shijon jetën prej beqari edhe pse se ka patur romanca të shumta që nga koha kur u bë një...

Qëlluan me armë të riun dhe e ndoqën për ta vrarë/ Arrestohen autorët në Pogradec

Janë arrestuar autorët e plagosjes me armë zjarri, që ndodhi pasditen e sotme në Pogradec. Mësohet se në pranga ka rënë Denis Meko dhe një...

Lufta në Kosovë, film në Hollywood

Në fokus do të jetë masakra e Reçakut E kaluara e luftës së Kosovës, ka akoma shumë për t’i treguar botës se cilat janë krimet...

Lajme të tjera

Web TV