Punët më të mira për njerëzit që vuajnë nga depresioni!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Trupi jonë prodhon kortizol kur jemi të stresuar dhe ky hormon ka funksione të ndryshme. Më saktësisht e mirëmban hemostazën e trupit, rregullon shtypjen e gjakut, inflamacionin, funksionet e zemrës, aktivitetin metabolik, funksionin e enëve të gjakut dhe aktivitetin e sistemit nervor qendror.

Ky hormon prodhohet nga gjëndrat e veshkave, të cilat janë dy gjëndra të vogël që gjenden mbi veshka.

Është vërtetuar shkencërisht se zgjedhja e duhur e punës ka një efekt pozitiv në psikikë. Sipas ekspertëve, njerëzit në depresion janë bashkëpunëtorë të shkëlqyer, sepse puna e tyre më së shumti i largon mendimet nga problemet personale.

Këshillohet që njerëzit në depresion të shmangin punët që janë të ekspozuara ndaj presionit të vazhdueshëm mjedisor.

Vajtja në punë sjell shumë përparësi, duke filluar nga socializimi dhe siguria financiare. Një kurë natyrale për depresionin është puna në ambient të hapur. Ato punë që përfshijnë të qenit në natyrë janë ideale për njerëzit që vuajnë nga depresioni, sepse natyra qetëson mendjen dhe i bën të ndihen shumë më mirë.

Sipas shumicës së psikologëve, njerëzit në depresion janë zakonisht shumë kreativ. Kjo është arsyeja pse një punë që kërkon kreativitet është ideale për ta, sepse do të jenë në gjendje të shprehin atë anë të personalitetit të tyre dhe të japin një kontribut të shkëlqyer në atë që punojnë.

Puna me kafshët është ideale për njerëzit që vuajnë nga depresioni dhe mund t’i ndihmojë ata të ndihen më mirë.

Njerëzit e lindur në vitet ’90 janë më të rënduar në aspektin shëndetësor, krahasuar me çdo brez të mëparshëm.

Studiuesit nga Universiteti i Sidneit zbuluan se kishte një përkeqësim të dukshëm edhe të shëndetit mendor në çdo brez që nga vitet 1950 e tutje.

Lexo edhe :  Ermal Mamaqi paska shkuar në shtëpinë e Edi Ramës, çfarë i ra në sy?

Studiuesit gjurmuan ndryshimet në shëndetin mendor të më shumë se 27.500 australianëve nga viti 2001 në 2020, duke vlerësuar çdo grupmoshë gjatë asaj kohe.

Shëndeti mendor i njerëzve të lindur në vitet 1990 rezultoi se nuk kishte përmirësime me kalimin e moshës, ndryshe nga brezat e vjetër..   S.M

Të fundit

Ndyshimet që ndodhin në trupin tuaj nëse konsumoni xhenxhefil për një muaj

Xhenxhefili është një nga erëzat më të fuqishme të globit. Atë e gjejmë të freskët, të thatë e në...

Çfarë ndodhi? Zarf i zi në BBV! Ngjarja që tronditi banorët

Një tjetër ngjarje e pazakontë ka tronditur ditën e sotme shtëpinë më të famshme në Shqipëri. Sara dhe Françeska thuajse kanë përfunduar në një përplasje...

Pse të gjithëve u pëlqejnë thashethemet?

Fundi i dashurisë mes Tottit dhe Ilary Blasi është vetëm shembulli i fundit i mrekullueshëm. Edhe dy njoftime për shtyp (një, padyshim) trumbetuan kudo për...

“Ke rënë brenda ore kafshë”, Silvi-Romeos: S’po bëj lojë, më pëlqen Erjola

Gjatë një bisede në BBV3 Romeo ngacmon Silvin për Erjolën. Ai dhe Julia e pyesin nëse vërtet ka pëlqim për të apo thjesht e...

Trump shënon sërish fitore, nuk ndal sulmet për kundërshtarin e mundshëm Joe Biden

Donald Trump fitoi një sërë garash presidenciale republikane të shtunën, duke iu afruar më shumë faktit i të qënit kandidati i partisë në zgjedhjet...

Lajme të tjera

Web TV