Free Porn
xbporn
Free Porn

manotobet

takbet
betcart
betboro

megapari
mahbet
betforward


1xbet
teen sex
porn
djav
best porn 2025
porn 2026
brunette banged
Ankara Escort
1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
deneme bonusu veren bahis siteleri
deneme bonusu
casino slot siteleri/a>
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Cialis
Cialis Fiyat
deneme bonusu
padişahbet
padişahbet
padişahbet
deneme bonusu 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet untertitelporno porno 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet سایت شرط بندی معتبر 1xbet وان ایکس بت pov leccata di figa
best porn 2025
homemade porn 2026
mi masturbo guardando una ragazza
estimare cost apartament precisă online
blonde babe fucked - bigassmonster

A mund të trajtohet varësia nga opioidet me kanabis?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Abuzimi me opioidet është një emergjencë shëndetësore në shumë vende: një studim hedh poshtë mitin se varësia ndaj opioideve mund të reduktohet me kanabis.

Abuzimi me opioidet është një emergjencë kombëtare shëndetësore në shumë vende të botës, veçanërisht në Shtetet e Bashkuara . Për këtë arsye, mjekët dhe shkencëtarët përpiqen të gjejnë strategji të reja për të kufizuar efektet e varësisë, duke reduktuar simptomat e tërheqjes dhe duke zhvilluar trajtime të reja.

MURTAJA SOCIALE. Nga të gjitha drogat ilegale në qarkullim, derivatet e opiumit janë aktualisht më të rrezikshmit dhe shkaktojnë vdekjen ose paaftësinë e një numri shumë më të madh njerëzish se çdo substancë tjetër konkurruese.

Në Shtetet e Bashkuara, autoritetet shëndetësore e konsiderojnë përhapjen e këtij lloji të drogës si një epidemi të vërtetë , aq sa vetëm në vitin 2022, CDC (Qendra për Kontrollin e Sëmundjeve) raportoi vdekjen e pothuajse 80 mijë njerëzve nga mbidoza. Substanca më e fuqishme (dhe e përhapur) në fjalë mbetet fentanil , një opiat sintetik njëqind herë më i fortë se morfina dhe i aftë të jetë fatal edhe pas një thithjeje të vetme.

TË DHËNA NJËZETVJEÇARE. Ajo që e bën kërkimin, të udhëhequr nga Universiteti i Sidneit, veçanërisht domethënës ishte kohëzgjatja e tij njëzetvjeçare, duke e bërë atë një nga analizat më të gjata shkencore të këtij lloji. Pikërisht periudha e zgjatur e investuar në studim i lejoi ekspertët të identifikonin tendencat më të sakta përmes analizës së të dhënave të mbledhura. Sondazhi na lejoi gjithashtu të studiojmë ndryshimet në përdorimin e drogës me kalimin e kohës .

Lexo edhe :  Si ndikojnë temperaturat e larta tek diabetikët, kujdesi që duhet të tregoni

UNË STUDIOJ. Ishin 615 të varur nga heroina të monitoruara midis 2001 dhe 2022, shumë prej të cilëve përdorën kanabis . Për të ekzaminuar ndikimin e mundshëm të marihuanës në marrjen e opioideve dhe anasjelltas, studiuesit përdorën një teknikë komplekse statistikore, në mënyrë që të llogaritnin gjithashtu faktorët individualë (siç është mosha) që mund të ndikonin në përdorimin e të dy substancave.

“TERAPIA” E GABUAR. Artikulli tregoi se përdorimi i kanabisit mbetet i zakonshëm në mesin e popullatës që abuzon me heroinën, por kjo nuk lidhet me reduktimin e përdorimit të drogave më të forta. Sipas Jack Wilson, anëtar i Qendrës Matilda për Kërkime në Shëndetin Mendor dhe Përdorimin e Substancave në Sidnei dhe raportues i studimit, inkurajimi i recetave të marihuanës për të zëvendësuar opioidet për njerëzit që vuajnë nga varësia ndaj drogës, siç ndodh në disa shtete amerikane, nuk është një strategji efektive në afat të gjatë.

Anasjelltas, mjekët duhet të jenë të kujdesshëm për t’u mbështetur në kanabis për të reduktuar përdorimin e derivateve të opiumit. Në të kaluarën, mjekët që e konsideronin këtë terapi të vlefshme bazoheshin në hetime afatshkurtra të fokusuara kryesisht në trajtimin e dhimbjes kronike (të zbutur nga efektet e kanabinoideve), sesa në nivelet e përgjithshme të marrjes së opioideve.Përshtatur nga Fokus.it/O.S

 

Të fundit

Këto janë ushqimet të cilat falsifikohen më shpesh

Ushqimi i falsifikuar është një industri shumë miliarda dollarësh. Çdo ditë, konsumatorët mashtrohen të blejnë ushqime të etiketuara dhe...

Moska arrin marrëveshjen e radhës me Kievin, shkëmbehen dhjetëra të burgosur lufte

Moska ka shkëmbyer 95 robër lufte ukrainas për një numër të barabartë të të burgosurve rusë, konfirmoi Ministria e Mbrojtjes të mërkurën. Trupat janë transportuar...

BE vijon diskutimet për heqjen e masave ndaj Kosovës

Përkundër pritjeve dhe paralajmërimeve se masat e Bashkimit Evropian ndaj Kosovës do të hiqen, së paku gradualisht, kjo nuk ka ndodhur ende. Verën e kaluar,...

Mos e bëni kurrë këtë gabim kur shëtisni me bebushat tuaj

Shohim jo rrallë herë, që ndërsa dalin me fëmijën në karrocë, kur është vapë, prindërit e mbulojnë atë me një mbulesë të lehtë dhe...

Çfarë ju bën më të lumtur se dashuria?

Të shohësh vende të reja, të njohësh kulturën dhe mënyrën e jetesës së njerëzve të tjerë ndihmon për të hapur më shumë mendjen dhe...

Lajme të tjera

Web TV