Sipas studiuesve, ky brez ka shëndetin mendor më të keq

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në Sidnein e largët, një grup studiuesish dhe psikologësh vendosën të gjenin prova dhe të dhëna, të cilat do t’u jepnin një rezultat të vlefshëm dhe një përgjigje për pyetjen: “cili brez ka shëndetin mendor më të keq të të gjitha kohërave?”. Përfundimi është i thjeshtë dhe do ta analizojmë më poshtë.

Sipas Akademisë Kombëtare të Shkencave, “njerëzit e lindur në vitet 1990 kanë shëndetin mendor më të keq të çdo brezi”.

Gjëja më e keqe është se rezultatet tregojnë se shëndeti mendor ndikohet negativisht si tek brezat e rinj ashtu edhe tek të moshuarit. “Pjesa më e madhe e vëmendjes deri më sot është përqendruar në rënien e shëndetit mendor të fëmijëve dhe adoleshentëve të moshës shkollore, ku ne presim që shëndeti i tyre mendor të përmirësohet përfundimisht ndërsa hyjnë në moshën madhore. Por ky studim tregon se ky model po ndryshon dhe se nuk duhet të shqetësohemi vetëm për fëmijët”, tha autori kryesor i studimit në një deklaratë.

“Të dhënat tona tregojnë jo vetëm një rënie të vazhdueshme të shëndetit mendor të të rinjve të sotëm, por gjeneratat e vjetra që tani shkojnë në të 40-at dhe 50-at duket se janë të prekur gjithashtu. Ne nuk po shohim rimëkëmbjen nga mosha e re, siç e panë gjeneratat e mëparshme teksa plaken”, shtoi Richard Morris./E.Ç

Të fundit

“Përse u shenjëstrua Dumani?”/ Ja si përgjigjet analisti i njohur

Në një intervistë në një emision televiziv, analisti Arben Meçe, analizoi deklaratat e kreut të Partisë së Lirisë, dhe...

Rikthehet “makthi” i tërmetit në Turqi, pamje nga momenti i lëkundjeve sizmike

Tërmeti i magnitudës 5.6 Rihter që goditi Turqinë pasditen e kësaj të enjteje shkaktoi panik te banorët. Lëkundjet e tërmetit u regjistraun në rajonin e...

Kanye West sulmon fizikisht një burrë, sepse i ngacmoi të shoqen

TMZ ka zbuluar se Kanye West po investigohet për sulm fizik të qëllimtë pasi goditi një burrë, i cili thuhet se kreu një veprim...

Meta probleme me drejtësinë? Analisti thumbon ish-presidentin:Pa qenë i pandehur nga SPAK

Analisti Skënder Minxhozi thotë se kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta po sillet sikur ka probleme me drejtësinë. Në një intervistë televizive, Minxhozi u...

Kur do shpërndahen fondet? Afati mbyllet nesër, 66 mijë fermerë aplikuan për subvencione!

Fermerët kanë edhe pak orë në dispozicion për të aplikuar për Skemën Kombëtare dhe të marrin mbështetje financiare nga Buxheti i shtetit. Aplikimet mbyllen...

Lajme të tjera

Web TV