Banorët e fshatit Tresh në Lezhë kërkojnë rrugë: I gjithë aksi me ujë, gropa dhe pisllëk

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rruga me gjatësi 1.5 km që lidh fshatin Tresh me aksin nacional Milot-Lezhë ka degraduar plotësisht. Asfalti është çarë, ndërsa në ditë me shi gropat mbushen me ujë. Kjo problematike vijon prej vitesh, duke penalizuar 500 familje, sektorin e bujqësisë dhe bizneset që operojnë përgjatë kësaj rruge.

“Nga autostrada e deri këtu është e gjithë rruga me ujë, gropa dhe pisllëk. Më makinë të vogël është shumë problem se dëmtohen. Edhe fëmijët e shkollës në këtë rrugë kalojnë. Kjo rrugë është asfaltuar para shumë vitesh, por u prish nga makinat e tonazhit të rëndë”, thanë banorët.

Me buxhetin e vitit 2024 i cili u miratuar pak jave më parë, Bashkia Lezhë ka planifikuar ndërhyrje në disa rruge në zonat rurale ku projekti është gati edhe për rrugen e fshatit Tresh, pjesë e njësisë administrative Zejmen./e.t

Të fundit

Avionët luftarakë “Rafale”, Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Pak ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiç zhvillon një takim me homolgun e tij në Francë, Emmanuel Macron...

E vërteta e naftës së Shpiragut

Nga Fatos Çoçoli Për shkak të shtimit të prodhimit dhe shitjeve të makinave elektrike kudo në botë(shitjet e tyre kanë kapur 18 përqind të totalit...

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip 3, ka ndryshuar ngjyrën e...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet që zhvillohen në Republikën e...

Lajme të tjera

Web TV