test

Tesla tërheq 1.6 milionë makina në Kinë për të rregulluar problemin e autopilotit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Tesla po tërheq më shumë se 1.6 milionë makina në Kinë për të rregulluar problemet me funksionet dhe bravat e Autopilotit, njoftuan rregullatorët shtetërorë. Të dyja problemet mund të zgjidhen përmes një përditësimi falas të softuerit pa pagesë, kështu që shoferët nuk duhet t’i çojnë automjetet e tyre askund, thanë rregullatorët.

Sipas një raporti nga CNBC, Administrata Shtetërore e Rregullimit të Tregut të Kinës tha se tërheqja prek automjetet Model S, Model X , Model 3 dhe Model Y të Tesla-s, ku drejtuesit mund të “abuzojnë” me funksionin e ndihmës në drejtimin e automjetit, “duke rritur rrezikun e automjetit për përplasje dhe krijimi i rreziqeve për sigurinë”, thuhet në deklaratë.

Tërheqja e Teslës në Kinë pason një tërheqje të ngjashme në SHBA të shpallur nga Administrata Kombëtare e Sigurisë së Trafikut në Autostrada (NHTSA) në dhjetor. Rregullatorët e sigurisë kanë tërhequr rreth 2 milionë makina Tesla pasi zbuluan se disa nga veçoritë Autopilot të kompanisë ishin konfuze dhe shumë të lehta për t’u keqpërdorur./E.Ç

Të fundit

Ushqimet që shkaktojnë gazra, mënyra e duhur si t’i konsumoni

Edhe pse fasulet janë më famëkeqet për nxitjen e gazrave, ka shumë ushqime të tjera që shkaktojnë gazra dhe...

Lando Norris do të niset nga Pole Position në Çmimin e Madh të Spanjës, befason Hamilton

Lando Norris do të niset i pari në garën e së dielës në Çmimin e Madh të Spanjës në Formula 1. Piloti britanik i...

Tri gjërat që duhet të bëni për të fituar zemrën e një gruaje

Sipas një prej sondazheve në rrjetet sociale, ka disa gjëra kyçe që gratë presin nga partnerët e tyre të mundshëm. Disa prej tyre janë...

Gjeorgjia merr pikën e parë historike në Europian, Çekia i “shpëton” humbjes

Gjeorgjia dhe Çekia e mbyllën në barazim 1-1 ndeshjen e dytë të Grupit F. Për të dyja kombëtaret kjo ishte pika e parë në...

Media gjermane “BILD”: Zbuloni gjithçka rreth kulturës së vendit mesdhetar, Shqipërisë

Thesare historike, peizazhe idilike, vende fetare: Shqipëria ka gjithçka për të ofruar, shkruan Emily Pradel në një artikull të botuar në të përditshmen gjermane...

Lajme të tjera

Web TV