Një psikolog shpjegon 5 llojet e martesave

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Njësoj si individët që janë të ndryshëm, edhe lidhjet martesore janë të tilla! Në dukje të parë ngjan si një angazhim mes dy personave, por në fakt të gjitha martesat janë unike, të mbushura me ulje dhe ngritje, konflikte, zgjidhje dhe triumfe personale për çdo çift, etj.

Hulumtimet zbulojnë se martesat mund të kategorizohen në lloje të ndryshme dhe se çdo lloj ka të ngjarë të përjetojë nivele të ndryshme kënaqësie dhe pakënaqësie.

Sipas Mark Travers, psikolog në Cornell University, nisur nga problematikat deri te zgjidhjet dhe kënaqësitë, martesat kategorizohen në pesë lloje të ndryshme.

Ja për cilat bëhet fjalë:

-Çiftet e pakënaqura

Këto çifte janë më të rinj në moshë, më pak të arsimuar, shpesh me profesione jo shumë të kualifikuara. Ata përballen me pakënaqësi duke menduar për divorcin në shumicën e rasteve. Rrugëtimi i tyre karakterizohet nga martesa më të shkurtra dhe më shumë shanse drejt divorcit.

-Çiftet në konflikt

Pavarësisht sfidave të komunikimit, këto çifte shpesh kanë një konsensus mbi rolet në familje. Njësoj si edhe grupimi i parë, ata kanë probleme financiare që vijnë nga mungesa e arsimit të duhur dhe gjetja e një pune të pëlqyeshme. Ndonëse shpesh mendojnë për divorcin, ata janë elastikë në marrëdhënien e tyre.

-Çiftet tradicionale

Këto çifte e gjejnë përmbushjen te prindërimi. Më të rinj, në martesa më jetëgjata, më të arsimuar dhe me të ardhura më të larta, ata favorizojnë rolet tradicionale. Këto çifte ndahen më pak sepse kanë stabilitet dhe përkushtim ndaj martesës së tyre.

-Çifte në harmoni

Rezulton që këto çifte janë martuar në moshë më të hershme, nuk bëjnë shumë fëmijë, kanë arsimin dhe punën e duhur dhe janë në harmoni me shumicën e gjërave në jetën e tyre. Ndonëse burrat kanë të ardhura më të ulëta dhe gratë shpesh punojnë me kohë të plotë, divorci mbetet diçka e pazakontë në këtë kategori.

Lexo edhe :  Së shpejti baba, Ermal Meta zbulon emrin e vajzës!

-Çiftet e plotësuara

Në kulmin e kënaqësisë martesore, këto çifte kanë rezultatet më të larta në të gjitha fushat, duke “lundruar” me zgjuarsi në zgjidhjen e konflikteve. Më të arsimuar dhe më të qëndrueshëm ekonomikisht, ata shijojnë lumturinë martesore dhe aftësitë e forta të komunikimit. 86% e këtyre çifteve asnjëherë nuk e konsiderojnë divorcin, pothuajse të gjithë flasin për kënaqësi dhe asnjë nuk përballet me agoninë e ndarjes./E.Ç

Të fundit

U përfolën se ishin ndarë/Jennifer Lopez e Ben Affleck shfaqen në krahët e njëri-tjetrit

Prej disa ditësh në shtypin rozë u përfol për një ndarje të mundshme midis këngëtares Jennifer Lopez dhe aktorit...

Operacioni i SPAK/ Arrestohet në Belgjikë rivali i Ervis Martinajt (Emri)

Në kuadër të operacionit të spak pas shkëmbimit të informacionit mes policisë shqiptare dhe asaj belge është bere e mundur arrestimi i Leonard Dukës. Ndaj...

Veliaj vizitë në Tokio, do përfaqësoj presidencën e B-40, takime me kryetaren e bashkisë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj nis sot një vizitë të shkurtër në Tokio të Japonisë, ku do të përfaqësojë edhe rrjetin e...

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK

Profesori i njohur, Ervin Karamuço ka treguar detaje të forta lidhur me megaoperacinonin e djeshëm të SPAK për personazhe të njohura të botës së...

8 konservat më të mira për humbjen e peshës

Kur bëhet fjalë për të humbur peshë, zgjedhjet e duhura ushqimore janë thelbësore. Ushqimet e konservuara mund të jenë një opsion i shkëlqyer për...

Lajme të tjera

Web TV