Ky është gabimi që bëjnë prindërit në lidhje me lumturinë e fëmijëve të tyre

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Arthur Brooks është profesor në Harvard dhe ekspert i lumturisë. Ditët e fundit, ai ishte i ftuar në një puntatë të “Today With Hoda & Jenna” në rrjetin televiziv NBC për të promovuar librin e ri “Build the Life You Want: The Art and Science of Getting Happier”. Gjatë diskutimit, Brooks u pyet nga Jenna Bush Hager për një gabim që prindërit bëjnë në lidhje me lumturinë dhe ai theksoi një çështje me të cilën përballet shumë shpesh: prindërit nuk i lejojnë fëmijët e tyre të jenë të pakënaqur.

“Një nga gjërat që shoh është se prindërit janë shumë të trembur që fëmijët janë të pakënaqur,” u përgjigj Brooks. “Ata mërziten për këtë. Shumë prindër të modelit ‘helikopter’ mendojnë për ndjenjat e fëmijës gjatë gjithë kohës dhe përpiqen të fshijnë ndjenjat e këqija dhe ky është një gabim”.

Shënim: Një prind-helikopter është një term për një prind që është i vëmendshëm dhe tepër i frikësuar nga përvojat dhe problemet e një fëmije, veçanërisht jashtë shtëpisë dhe në institucionet arsimore. Ata kontrollojnë çdo aspekt të jetës së fëmijës.

“Fëmija juaj duhet të jetë i/e gjallë,” vazhdoi ai. “Fëmija duhet të mësojë, duhet të rritet. Ju doni që fëmija të ketë një jetë të mbushur me lumturi, por jo gjithmonë ndodh kështu,” theksoi profesori.

Kur prindërit me qëllim të mirë i mbrojnë fëmijët nga pasojat (të tilla si bërja e detyrave të shtëpisë për ta, në mënyrë që ata të mos kenë probleme në shkollë), kjo u heq fëmijëve mundësinë për të nxitur pavarësinë për të përjetuar ndjenja të mëdha dhe të pakëndshme si dështimi dhe trishtimi.

Studimet kanë treguar se kur prindërit ndërhyjnë në mënyrë të panevojshme, të gjithë ndihen më mirë për një periudhë të shkurtër, por përjetojnë më shumë stres në një periudhë më afatgjatë./E.Ç

Të fundit

Pse duhani kushton më lirë në Shqipëri?

Duhanpirja në Shqipëri vijon të mbetet në nivele të larta ku pothuajse gjysma e meshkujve konsumojnë duhan. Niveli i...

1 në 5 adoleshent obez. Shkak kequshqyerja dhe mungesa aktivitetit fizik

Raporti i fundit i hartuar nga organizata botërore e shëndetësisë në europë përfshirë edhe Shqipërinë ka nxjerr në pah se shifrat e obezitetit janë...

Vendet e lira të punës/ Vetëm 7.6% e tyre kërkojnë arsim të lartë

Më datën 21 maj, Agjencia Kombëtare e Punësimit shpalli rreth 2010 vende të lira pune në të gjithë vendin, por nga përpunimi i të...

Rita Lati rrëfen historinë e trishtë: Kam humbur një vajzë, ishte identike me Rozën!

Aktorja Rita Lati ka rrëfyer historinë e trishtë të jetës së saj, teksa zbuloi se ka humbur një vajzë. Artistja ka treguar se vogëlushja erdhi...

Shkencëtarët kanë zbuluar një planet që mund të jetë i banueshëm

Dy ekipe shkencëtarësh kanë zbuluar një planet teorikisht të banueshëm, më të vogël se Toka, por më i madh se Venusi, që rrotullohet rreth një ylli...

Lajme të tjera

Web TV