Gjenerali sfidon Zelenskyn: Luftë e ashpër për pushtet në Kiev

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Zelenksy i ka kërkuar dorëheqjen gjeneralit, vetëm për t`u përballur me refuzimin e tij. Ndërkohë nuk ka informacione dhe as një dekret zyrtar për arsyet e një dorëheqjeje. Shtypi ukrainas ishte bazuar në burime anonime në përcjelljen e këtij lajmi. Zyra e presidentit në një njoftim të fundit sqaron se Zalushnij nuk është liruar nga detyra. Në rrjetet sociale sakaq shpërtheu një valë solidariteti me gjeneralin e kthyer me sa duket, në një rival të kreut të shtetit.

Zalushnij konsiderohet gjenerali më i rëndësishëm i Ukrainës që lufton kundër invazionit rus prej gati dy vitesh tashmë. Sipas Reuters, megjithatë, Qeveria ukrainase e kishte njoftuar Shtëpinë e Bardhë të premten se po planifikon ta shkarkojë komandantin kryesore të ushtrisë, i cili është udhëheqës i luftës kundër forcave pushtuese ruse. Gjenerali i hekurt, siç njihet ndryshe, ka pasur një sërë mosmarrëveshjesh me Zelenksyn. Spekulimet për përçarje në marrëdhënien e tyre u shfaqën që në 2022-shin, me në sfond sipas disa zërave, xhelozinë politike të presidentit apo rrethit të tij ndaj gjeneralit popullor.

Zelensky tentoi ti fashiste asokohe dyshimet duke publikuar foto të përbashkëta me Zalushnij. Por nëntorin e vitit 2023, dallimet në qëndrimet e tyre u bënë publike kur në një artikull për revistën Economist Zalushnij bëri të ditur kalimin në luftë llogoresh, jo ofensivë dhe pranoi se kundërofensiva e Ukrainës ndaj Rusisë nuk pati sukses.

Zelensky e kundërshtoi dhe tha se nuk ka situatë pati në front, çka bëri që konflikti mes tyre të shfaqej hapur. Sipas disa të dhënave, gjenerali ka ambicie të fshehta për postin e presidentit çka bën që Zelensky ta shohë si rival potencial politik, por publikisht Zalushnij nuk ka folur asnjëherë për një gjë të tillë./O.S

Të fundit

“Mona ka pak probleme me kthjelltësinë”/ Meta se kursen Kryemadhin pas deklaratave

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka komentuar deklarat e bashkëshortes së tij dhe njëherazi deputetes së PL-së,...

Çfarë po ndodh me monedhat e huaja? Ja me sa blihen dhe shiten dollari dhe euro sot

Sot, më 19 prill 2024, dollari amerikan blihet me 94.7 lekë dhe shitet me 95.6 lekë. Euro blihet me 100.8 lekë dhe shitet 101.7 lekë. Franga zvicerane këmbehet në...

Natyra “thyen” luksin, pamjet që u bënë virale nga Dubai i përmbytur (FOTO)

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë nisur pastrimin e rrugëve të përmbytura si pasojë e stuhisë së shiut që përfshiu vendin. Gadishulli Arabik u përball me...

“Luftë SHBA”!/ Ngjela zbërthen skenarin e Metës dhe Kryemadhit pas sulmeve ndaj SPAK

Avokati dhe analisti Spartak Ngjela në një studio televizive dje ka folur lidhur me deklaratat e kreut të Partisë së Lirisë, Ilir Meta, ndaj...

Izraeli nis hakmarrjen, sulmon me dronë dhe raketa Iranin

Izraeli, ka lëshuar mëngjesin e së premtes, raketa në një sulm hakmarrës kundër Iranit. Kjo është konfirmuar nga një zyrtar i lartë për televizionin amerikan,...

Lajme të tjera

Web TV