Sanremo 2024/ Triumfon ‘vajza e artit’! Për herë të parë pas 10 vitesh fiton një grua

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Angelina Mango është vajza 22-vjeçare që triumfoi mbi të gjithë në festivalin “Sanremo 2024”. Këngëtarja e re, me këngën “Mërzia” shkruar së bashku me Madame, ka marrë 40.3 për qind të totalit të votave, në tre mënyrat: Televotim, Press Room dhe juria e radios.

Kanë kaluar 10 vjet që kur një grua fitoi festivalin e Sanremos. Suksesi i fundit daton në vitin 2014, kur Arisa fitoi me Controvento.

Ndërkohë në finalen e edicionit të 74-të të festivalit të Sanremos, Geolier u rendit i dyti, ndërsa e treta ishte Annalisa me këngën “Sinqerisht”

Kur dëgjoi emrin e saj, 22-vjeçarja foli pak e mbytyr nga gëzimi, ndërsa falënderoi këdo që e ka mbështetur në këtë rrugëtim.

“Falënderime të përzemërta për orkestrën, për ty, për Gio, për Fiorello, , për ekipin tim, për Martën, për nënën time, për Phil, Antonio, familjen time që është këtu sonte. Faleminderit që erdhët”, tha ajo.

5 vendet e para

Në podium, Geolier u rendit i dyti me këngë “I p’ me, tu p’ te” me 25.2 për qind. E treta ishte Annalisa me ‘Sinqerisht’, me 17,1 për qind, e katërta ishte Ghali me “Casa mia” me 10,5 për qind dhe e pesta ishte Irama me ‘Tu no’, me 6,9 ​​për qind. Pesëshja e parë është e përbërë tërësisht nga artistë që përfaqësojnë gjeneratat e reja të muzikës dhe që ndjekin tendencat e tregut.

Fillimet e karrierës për Angelina Mango

Njëzet e dy vjeçe me origjinë nga Lagonegro, në provincën e Potenzës, dhe me muzikën në gjak. Një karrierë që filloi shumë e re përkrah babait të saj, i cili vdiq në vitin 2014, në projekte të ndryshme, e cila u pasua në vitin 2021 nga Monolocale, albumi i saj i parë dhe debutimi i saj i vërtetë në skenë në vitin 2022 në Concertone del Primo Maggio së bashku me vëllain e saj, Filippo.

Lexo edhe :  A janë shqiptarët një komb dhe a është shqipja një gjuhë apo dy e më shumë?

Për të arritur më pas tek Amici, tek këngët Voglia di vive, albumi i dytë Voglia di vive dhe Festivali i lakmuar i Sanremos: “Për momentin Po mundohem ta shtyj panikun, sepse paniku është i bukur kur është edhe entuziazëm, kur është adrenalinë, – rrëfeu ajo, – edhe tani të jesh këtu më tremb pak. Por nga ana tjetër jam shumë krenare që jam këtu, të jem në gjendje ta gjej veten këtu thjesht më bën të mendoj ‘Kënaqu dhe ji i lumtur me atë që po bën’”.

Në gjurmët e babait

“Babai im doli në këtë skenë dyzet vjet më parë, pak a shumë” – kujton ajo këngëtarja. “Kjo gjë sigurisht që më lidh shumë me të, sepse është një vend jo i panjohur për familjen dhe është një vend për të cilin kam dëgjuar gjithmonë edhe në një mënyrë ndoshta më të afërt se zakonisht që kur kam qenë e vogël. Pra, është një emocion i madh të shkelësh një skenë si kjo, ndoshta merr një vlerë edhe më të ndryshme.” Dhe ajo i tha prezantuesit dhe drejtorit artistik të eventit: “ Amadeus- in dua t’i falenderoj për ftesën dhe shpresoj të mos ju zhgënjej”./e.t

Të fundit

Familjarisht në gjykatë, Malltezi dhe Berisha dalin me kërkesën e radhës

Ditën e nesërme në orën 11 gjyqtarja Irena Gjoka do të shqyrtojë kërkesën e Sali Berishës për të dalë...

“Daily Express” analizon Shqipërinë: Në rrugën e duhur për t’u bërë anëtare e BE-së

Një numër vendesh janë të etura për t’u bashkuar me bllokun dhe Shqipëria është në rrugën e duhur për t’u bërë një anëtare me...

I dënuar me mbi 2 vite burg, ndalohet brenda Big Brother Albania konkurrenti

Strukturat e Forcës së Posaçme për Operacionet Speciale dhe Kërkimin bënë ndalimin e shtetasit Liam Osmani, 44 vjeç, teksa ai ndodhej në shtëpinë e...

Stuhitë e dëborës godasin perëndimin e SHBA-ve, rreth 60 mijë njerëz pa energji elektrike

Stuhi të mëdha të borës kanë përfshirë disa pjesë të Kalifornisë dhe Nevadas në perëndim të Shteteve të Bashkuara. Bora ka mbyllur rrugët, qendrat e...

200 anëtarë të rinj i bashkohen PS-së në Njësinë 4, Veliaj: PS është si Luiza Gega

200 anëtarë të rinj i janë bashkuar Partisë Socialiste në Njësinë 4 dhe Drejtuesi Politik për Qarkun e Tiranës, Erion Veliaj, shprehu falënderimet e...

Lajme të tjera

Web TV