Rusia vendos në listën e të kërkuarve kryeministren e Estonisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sipas bazës së të dhënave të Ministrisë së Brendshme ruse, policia ruse ka vendosur në listën e të kërkuarve kryeministren estoneze Kaja Kallas, ministren e Kulturës së Lituanisë dhe anëtarët e parlamentit të mëparshëm letonez.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha se Kallas kërkohej për “njollosjen e kujtesës historike”.

Agjencia shtetërore ruse TASS tha se zyrtarët baltik u akuzuan për “shkatërrimin e monumenteve të ushtarëve sovjetikë”, akte që dënohen me 5-vjet burgim sipas kodit penal rus.

“Kremlini tani shpreson se kjo lëvizje do të ndihmojë për të heshtur mua dhe të tjerët – por nuk do të ndodhë”, tha Kallas në një postim në platformën e mediave sociale X.

“Unë do të vazhdoj mbështetjen time të fortë për Ukrainën. Do të vazhdoj të qëndroj për rritjen e mbrojtjes së Evropës,” tha ajo, duke shtuar se masa e Rusisë nuk ishte një surprizë.

Estonia, Letonia dhe Lituania janë të gjitha anëtare të Bashkimit Evropian dhe NATO-s dhe marrëdhëniet e tyre me Moskën janë përkeqësuar ndjeshëm që nga fillimi i luftës në Ukrainë gati dy vjet më parë, shkruan Reuters./O.S

Të fundit

Si mund t’i japësh mbështetje emocionale partnerit gjatë një periudhe të vështirë

Ndihma për të shëruar dhe ushqyer zemrën e partnerit tuaj, kur ai kalon një përvojë stresuese ose të dhimbshme,...

19 Prill 1943/ Geto e Varshavës, hebrejtë nisin rebelimin

Në Varshavë të Polonisë, forcat naziste që po përpiqeshin të spastronin një geto hebreje të qytetit, përballen me një sulm me armë zjarri nga...

Delfini që mësoi të fliste me derrat

Kylie është një delfin i adoptuar nga një grup derrash: jo vetëm që ka mësuar gjuhën e tyre, por nuk fishkëllen më, edhe kur...

Shkrirja e akullnajave lehtëson ardhjen e specieve pushtuese

Shkrirja e akullnajave hap rrugën për ardhjen e specieve pushtuese që mund t'i vënë në vështirësi speciet vendase. Gjeorgjia e Jugut është një ishull (dhe...

Tabela trigonometrike e topografëve nga 3700 vjet më parë

Një pllakë balte babilonase e zbuluar një shekull më parë ka zbuluar misteret e saj: është tabela më e vjetër trigonometrike, e përdorur nga...

Lajme të tjera

Web TV