Tre mite për iPhone-in që ndoshta edhe ju i besoni

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një artikull i ri nga DailyMail ka bërë xhiron e internetit gjatë orëve të fundit, duke hedhur poshtë disa mite kryesore që shumë prej nesh besojnë për iPhone-t, por që nuk janë të vërteta.

iPhone i lagur dhe tasi me oriz

Është ndoshta një nga mitet më të njohura, pasi herë pas here shohim iPhone të zhytur në një tas me oriz, pasi janë lagur për të thithur lagështinë. Megjithatë, ky nuk është rasti.

Apple e ka bërë të qartë se kjo në fakt mund të bëjë më shumë dëm sesa dobi. Madje ka paralajmëruar kundër përdorimit të orizit si një zgjidhje tharëse sepse grimcat e vogla të orizit mund të hyjnë në iPhone dhe të shkaktojnë dëme të mëtejshme.

iPhone-ët e sotëm janë më rezistent ndaj ujit se paraardhësit e tyre, por ende nuk janë të papërshkueshëm nga uji, kjo është arsyeja pse Apple zbatoi njoftimin për zbulimin e lëngjeve.

Çaktivizimi i Wi-Fi dhe Bluetooth do të kursejë baterinë

Një tjetër mit shumë popullor. Kjo mund të jetë e vërtetë për të dhënat, por Wi-Fi dhe Bluetooth nuk do ta shkarkojnë baterinë e telefonit tuaj. Në vend të kësaj, aktivizimi i modalitetit të aeroplanit është një zgjidhje më e mirë sepse do të çaktivizojë aplikacionet e shkarkimit të baterisë dhe mund të jetë veçanërisht i dobishëm kur udhëtoni në zona pa sinjal.

Karikimi i iPhone gjatë natës mund të dëmtojë baterinë

Nëse mendoni se skenari më i mirë për karikimin e iPhone është ta hiqni atë sapo të arrijë 100% gjatë ditës, atëherë e keni gabim. Kompania ka parashikuar dhe informon se karikimi më i mirë mund të bëhet gjatë natës./E.Ç

Të fundit

“Ambicie të mëdha dhe punë të vogla”/ Të rinjtë kërkojnë jetë luksi në klipet e Noyzi

Duke komentuar mbi një raport mbi indeksin e lumturisë, sociologu Ergy Mërtiri i ftuar në “Open” në News 24,...

Kur do të vijnë emigrantët e parë nga Italia? Ja si përgjigjet Rama

Në një intervistë për një emision televiziv ai thotë se Shqipëria ka bërë pjesën e saj për t’u treguar e gatshme të presë këta...

‘Sufllaqe nga qielli nuk bien më’/ Meta: Kush ka mendim ndryshe le të ngjitet në paralele

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në një takim me strukturat drejtuese në Tiranë deklaroi se partia ka hyrë në një fazë të...

Spektakël i garantuar në derbin e Londrës, formacionet zyrtare të sfidës Arsenal-Chelsea

Arsenal-Chelsea premtojnë spektakël në ndeshjen e prapambetur nga java e 29-të e Premier League. Derbi i Londrës nis në orën 21:00 në “Emirates Stadium”. Ndërsa jemi...

Çfarë po ‘kurdis’ Luiz Ejlli? Këngëtari publikon foton dhe paralajmëron surprizën

Këngëtari, Luiz Ejlli dhe reperi, Ledri Vula gjatë ditës së sotme kanë publikuar imazhe së bashku. Sikurse shihet, dyshja ndodhen brenda një studio muzikore. Pas...

Lajme të tjera

Web TV