Shi dhe erë e fuqishme, çfarë na pret nga nesër

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Moti gjatë fundjavës që na pret, do të dominohet nga reshje të përqendruara më shumë në disa qarqe të vendit. Edhe pse nuk parashikohen përmbytje, era do të jetë ajo që do të sjellë probleme, duke nisur nga mbrëmja e sotme.

Moti i qëndrueshëm dhe me diell, këtë fundjave do ja lërë vendin vranësirave dhe reshjeve të shiut. Ndryshimet atmosferike u vunë re që në mëngjesin e ditës së premte, për të vijuar dhe më pas gjatë gjithë ditës.

“Do të kemi reshje të pakta dhe të izoluara sonte, në mbrëmje gjatë natës dhe dita e shtunë do të zhvillojë vranësirat ku nuk do të mungojnë rrebeshet, kryesisht në zonat Shkodër dhe mbi Shkodër”,-tha Lajda Porja, meteorologe.

Qytetet si Saranda, Gjirokastra, Përmeti dhe Tepelena, të jenë zonat me të prekura nga këto rrebeshe shiu. Ndërkohë dita e dielë pritet të sjellë një përmirësim të motit, duke mos pasur reshje shiu gjatë gjithë kohës.

“Temperaturat janë të larta në fakt dhe gjatë ditës sot janë 20 gradë, e diela do bëjë ndryshimin që do jenë temperaturat me 3-4 gradë në vlerat maksimale”,-tha Lajda Porja.

Edhe pse nuk parashikohen përmbytje, era do të jetë ajo që do të sjellë probleme, duke nisur nga mbrëmja e së premtes.

“Do të kemi erë të fuqishme, mbi 60 km në orë, do të sjellë probleme në trafikun detare sidomos në brigjet detare”,-tha Lajda Porja.

Edhe pse hyjmë në javën e parë të pranverës, Marsi do të nisë me reshje shiu, ku e vetmja ditë që do të ketë një mot më të qëndrueshme pritet të jetë e marta./   S.M

Të fundit

‘Kush m’i zgjidh hallet e mia, Ilir Meta, LSI-ja’/ Analisti ironizon kreun e PL

Analisti  Arben Meçe në Repoltix komentoi turin e Ilir Metës dhe PL-së duke theksuar se çfarë do të bëjë...

Lufta poshtë brezit për dominimin e opozitës

Nga Ylli Pata Në vigjilje të 25 prillit ja vlen të bëhen realisht bilancet që nuk u bënë kurrë tre vjet më parë për atë...

Intifada e Ilir Metës kundër SPAK

Nga Mero Baze Ka një tërbim të pa frenuar të Ilir Metës kundër kreut të SPAK, Altin Dumani. Përtej fyerjeve personale apo bullizimit të tij,...

Këmbësorin e zë korrenti në autostradën Lezhë-Tiranë/ Përcjellësit e energjisë në tokë

Nje person ka mbetur i vdekur pasi ka rënë në kontakt me energjine elektrike pranë një biznesi në autostradën Lezhë-Tiranë. Mesohet se këmbësori Vladimir Muhja...

“Ambicie të mëdha dhe punë të vogla”/ Të rinjtë kërkojnë jetë luksi në klipet e Noyzit

Duke komentuar mbi një raport mbi indeksin e lumturisë, sociologu Ergy Mërtiri i ftuar në “Open” në News 24, tha se të rinjtë shqiptarët...

Lajme të tjera

Web TV