Rusi/ Arrestohet kryeredaktori i gazetës së pavarur për një artikull kundër ushtrisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryredaktori i i gazetës së pavarur Novaya Gazeta është arrestuar në Moskë pasi akuzohet se ka diskredituar forcat ushtarake ruse. Sergei Sokolov u ndalua nga oficerët e Qëndrës Kundër Ekstremizmit, sipas njoftimit të gazetës.

Akuzat ndaj Sokolov janë administrative dhe mund të shlyhen nga një gjobë apo një burgim i shkurtër kohor. Ato lidhen me një artikull të publikuar në gazetë. Data për dëgjesën në gjykatë për Sokolov ende nuk dihet. Menjëherë vëzhguesi mediatik “Reporterët Pa Kufij” ka shprehur protestën kundër këtij arresti, që sipas tyre  “dëshmon më tej dhunën e censurës në Rusi”.

Sokolov mori udhëheqjen e Novaya Gazeta në shtator, pasi kryeredaktori i mëparshëm i kësaj gazete, Dmitry Muratov – fitues i çmimit Nobel për paqe – u shpall “agjent i huaj” nga autoritetet ruse.

Në shtator 2022, një gjykatë në Moskë revokoi liçensën e Novaya Gazeta, e cilia kishte qenë kritike me Kremlinin për vite të tëra. Disa ditë pasi Vladimir Putin dërgoi trupa në Ukrainë dy vite më parë, parlamenti rus miratoi legjislacionin që nxirrte jashtë ligjit përçmime për ushtrinë ruse ose që shpërndante “informacione të rreme” për veprimet në Ukrainë.

Një duzinë mediash të pavarura ruse u shpallën si të jashtëligjshme, ndërsa të tjera u ndaluan të raportonin në lidhje me Ukrainën. Novaya Gazeta lajmëroi në mars 2022 se do të pezullohej për periudhën e luftimeve në Ukrainë, por stafi që lëvizi krijoi një projekt të ri, Novaya Gazeta Europe, e cila ka qenë mjaft kritike ndaj pushtimit./E.T

Të fundit

Intifada e Ilir Metës kundër SPAK

Nga Mero Baze Ka një tërbim të pa frenuar të Ilir Metës kundër kreut të SPAK, Altin Dumani. Përtej fyerjeve...

Këmbësorin e zë korrenti në autostradën Lezhë-Tiranë/ Përcjellësit e energjisë në tokë

Nje person ka mbetur i vdekur pasi ka rënë në kontakt me energjine elektrike pranë një biznesi në autostradën Lezhë-Tiranë. Mesohet se këmbësori Vladimir Muhja...

“Ambicie të mëdha dhe punë të vogla”/ Të rinjtë kërkojnë jetë luksi në klipet e Noyzit

Duke komentuar mbi një raport mbi indeksin e lumturisë, sociologu Ergy Mërtiri i ftuar në “Open” në News 24, tha se të rinjtë shqiptarët...

Kur do të vijnë emigrantët e parë nga Italia? Ja si përgjigjet Rama

Në një intervistë për një emision televiziv ai thotë se Shqipëria ka bërë pjesën e saj për t’u treguar e gatshme të presë këta...

‘Sufllaqe nga qielli nuk bien më’/ Meta: Kush ka mendim ndryshe le të ngjitet në paralele

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në një takim me strukturat drejtuese në Tiranë deklaroi se partia ka hyrë në një fazë të...

Lajme të tjera

Web TV