test

E qara na ndihmon që të humbim peshë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një person nxjerr mesatarisht rreth 624 litra lot gjatë gjithë jetës së tij, sipas shkencëtarëve. Por njerëzit shpesh preferojnë të ndrydhin emocionet e tyre dhe shpesh ndihen të turpëruar.

Emocionet mund të shihen si një mënyrë për të humbur peshën e tepërt dhe të gjitha ato litra lot, mund të bëhen të dobishëm. Të gjithë e dimë se jeta mund të na rezervojë momente të vështira për të gjetur një zgjidhje. Prandaj duam t’ju kujtojmë se ka gjithmonë dy anë të së njëjtës monedhë. Shkencëtarët shpjegojnë anën tjetër të lotëve.

Mund të duket e vështirë për t’u besuar se ju mund të humbni peshë thjesht duke shprehur emocionet tuaja. Shumë prej nesh kanë përjetuar momente trishtimi të thellë dhe madje edhe dëshpërimi, dhe e dimë se mund të bëhet një rreth vicioz: ju jeni të stresuar, hani më shumë dhe pas pak ditësh e kuptoni se xhinsat tuaja të preferuara janë shumë të ngushta, kështu që ju e fiksoni veten edhe më shumë dhe kështu me radhë. Kështu që pra, vetëm duke menduar se një situatë e tillë mund t’ju ndihmojë të humbni peshën duket qesharake.

E gjitha ka të bëjë me kortizolin

Është e vërtetë që kortizoli, një hormon që prodhohet nga trupi ynë në situata stresuese, lidhet me obezitetin, por është një karakteristikë e botës bashkëkohore.

Shumë prej nesh e dinë se ky hormon na ndihmon të luftojmë çdo gjë që është shqetësuese ose stresuese, duke na siguruar energji. Problemi është se, në ditët e sotme, njerëzit nuk përdorin energji fizike për të luftuar dhe mbijetuar, por ato po mbesin në zemërim dhe frustrim. Rrjedhimisht, në prani të stresit dhe emocioneve të forta negative, trupi ynë mendon se po përdor kalori për t’u marrë me situatën dhe se ne duhet të marrim më shumë.

Lexo edhe :  5 mënyrat për të larguar insektet nga shtëpia pa përdorur kimikate

Tani, shkencëtarët kanë zbuluar se lotët emocionalë përmbajnë hormone: prolactin, leu-enkephalin dhe adrenocorticotropin (i quajtur edhe ACTH). Të gjitha këto hormone prodhohen kur jemi nën presion. Ajo që ndodh është se kur ne nuk i ndrydhim emocionet tona dhe qajmë, këto hormone lirohen dhe niveli i kortizolit tonë është zvogëluar. Si rezultat, trupi ynë merr sinjalin se ne nuk kemi më nevojë për kalori shtesë për të përballuar “emergjencën”./E.Ç

Të fundit

10% më të lartë se mesatarja, ja kush është shteti me refuzimin më të lartë të vizave

Sipas një studimi të Henley & Partners, Afrika përballet me normat më të larta të refuzimit të vizave për...

Samiti i Paqes për Ukrainën, Spiropali takohet në Zvicër me zv.Presidenten e SHBA-ve

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali është takuar me Zv.Presidenten e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Kamala Harris. Takimi është zhvilluar në...

Trump me deklarata të forta ndaj Zelenskyt: Shitësi më i madh në histori

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është "shitësi më i madh në histori. Sa herë që vjen në këtë vend ai largohet me 60 miliardë dollarë....

Udhëheqësit botërorë në Samitin e Paqes për Ukrainën që mbahet në Zvicër, ç’do ndodhë?

Udhëheqësit botërorë në samitin e paqes në Ukrainë që po mbahet në Zvicër, pritet të miratojnë një deklaratë që riafirmon integritetin territorial të Kievit. Më...

Sot Kurban Bajrami, Kryetarja e Kuvendit uron besimtarët: Sakrificën në emër të besimit

Kryetarja e parlamentit të Shqipërisë Lindita Nikolla ka uruar besimtarët myslimanë për festën e Kurban Bajramit. Nikolla shprehet ndër të tjera që sakrificën në emër...

Lajme të tjera

Web TV