Inteligjenca artificiale do të ndryshojë arsimin, po mësuesit?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Çdo ditë lexojmë për një aplikim të ri të Inteligjencës Artificiale që zgjeron më tej aftësinë për të krijuar zgjidhjen që na nevojitet në çdo moment, në mënyrën më imagjinative.

E kombinuar me teknologjitë e realitetit të shtuar, ajo na lejon të përjetojmë përvoja të paimagjinueshme deri dje, të përkëdhelim p.sh. pinguinët ndërsa ecin në Antarktidë, për të qenë pranë Messit kur ai gjuan ose për të marrë pjesë aktive në një operacion.

Nëse do të përpiqemi të transferojmë sa më sipër në fushën e arsimit, mundësitë janë vërtet të frikshme! Një mekanik makinash në Afrikën e Jugut mund të përfshihet aktivisht në ndryshimin e një Ferrari F50 që ndodh në të njëjtën kohë në Maranello dhe një student i Historisë nga Tokio të bisedojë me Churchillin në konferencën e Jaltës.

Nuk ka dyshim se mundësitë që ofron teknologjia e sotme do të ndryshojnë rrënjësisht konceptin e shkollës. Fëmijët nuk do kenë më nevojë të mësojnë përmendësh njohuritë, por të dinë vetëm ta zbulojnë atë, ta krijojnë nëse nuk ekziston dhe ta zbatojnë atë në mënyrë eksperiencë! Pra, teknologjia po ndryshon rrënjësisht arsimin. Por pyetja e madhe është nëse do të ndryshojë edhe mësuesit! Sepse janë ata që do të thirren për t’i futur fëmijët në botën e re të mrekullueshme. Dhe këtu fillon një kontradiktë e madhe./E.Ç

Të fundit

Arabia Saudite nënshkruan blerjen e 105 avionëve Airbus nga Franca

Kompania Saudia Group do të blejë 105 avionë pasagjerësh Airbus, teksa ngrinte lart marrëveshjen si më të madhen e...

Mbyllet dega e një banke serbe në veri të Kosovës, shpërndau pagesat e Beogradit

Autoritetet në Kosovë njoftuan të hënën (20 maj) se kanë mbyllur gjashtë njësi të “Bankës Postare Kursimore” të Serbisë në veri të vendit, institucion...

Për të patur flokë të bukur e të shëndetshëm, këto janë 9 ushqimet që duhet të konsumoni

1.Vezët Vezët janë të parat në listë për flokë të shëndetshëm sepse ato përmbajnë shumë proteina dhe biotinë, por edhe shumë lëndë të tjera ushqyese...

“Politikanët që kanë bashkëpunuar me grupet kriminale janë të tmerruar nga SPAK!”

Ish-prokurori Shkëlqim Hajdaraj i ftuar në një emision televiziv, foli për goditjen e shtatë grupeve kriminale nga SPAK. Ai tha se politikanët që kanë bashkëpunuar...

SPAK godet krimin/ Karamuço: Grupet mund të kundërpërgjigjen dhe të cenojnë sigurinë

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço, i ftuar në Real Story, tha se pas aksionit të SPAK është rritur shqetësimi se grupet kriminale mund të...

Lajme të tjera

Web TV