Të dënuarit nga GJKKO, letër deputetëve: Po shkelni të drejtat e njeriut

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në letër, ata thonë se janë dënuar për të njëjtat vepra si të burgosurit e tjerë që janë pjesë e amnistisë, që pritet të votohet në Kuvend, si kultiimi i bimëve narkotike apo kalimi i paligjshëm i kufirit, ndaj duan barazi.

“Besoj të na mirëkuptoni për letrën që po ju shkruajmë. Kjo letër ju vjen në emër të të paraburgosurve dhe burgosurve nga IVP 313 Tiranë, të gjykuar dhe dënuar nga GJKKO. Kërkojmë mirëkuptimin e të gjithë deputetëve të parlamentit shqiptar amnisti dhe falje për gjykatën e posaçme, sepse jemi në popull, jemi të gjithë bashkëvuajtës, janë të drejtat e njeriut për barazi, pasi janë të njëjtat vepra penale si kultivimi i bimës narkotike, kalimi i paligjshëm i kufirit etj. Po ju kërkojmë, sepse jemi dënuar nga drejtësia për herë të parë po vuajmë dënimin, masa alternative nuk kemi dhe po na dënon drejtësia dhe të gjithë deputetët e parlamentit shqiptar.

Do donim mirëkuptimin tuaj, sepse dhe ne si bashkëvuajtësit tanë, kemi familje, prindër, motra, vëllezër dhe fëmijë që na presin. Kjo që po bëjnë ata, është shkelje e të drejtave të njeriut, jemi njerëz, hallexhinj, fatkeq. Ju lutem, edhe njëherë të na mirëkuptoni Top Channel, besimi i popullit shqiptar, besimi jonë. Me respekt, Çunat e SPAK-ut”, shkruhet në letrën e tyre./O.S

Të fundit

Eventi madhështor sportiv “Tiranathlon”, ja si devijon qarkullimi i mjeteve këtë të dielë

Pas tre eventeve të mëparshme shumë të suksesshme, ‘Tiranathlon’ është rikthyer për të katërtin vit radhazi. Ky event i...

Moti i keq, rrëzohet fasada e pallatit në Tiranë, qytetarët shpëtojnë për mrekulli

Fasada e një pallati në Tiranë është dëmtuar si pasojë e motit të keq që përfshiu vendin pasditen e sotme. Mësohet se disa pllaka janë...

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim financiar, në gjyqin e parë...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Lajme të tjera

Web TV