27 mars 1945/Operacioni Starvation, amerikanët nisin operacionin bombardues ndaj Japonisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Minierat, portet detare dhe rrugët ajrore, iu nënshtruan bombardimeve masive nga ana e aviacionit ushtarak të SHBA-së, gjë që ndikoi në dobësimin e fuqisë ekonomike dhe ushtarake të Japonisë në këtë konflikt botëror

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, më 27 mars të vitit 1945 nisi “Operacioni Starvation” ku, minierat, portet detare dhe rrugët ajrore të Japonisë, iu nënshtrohen bombardimeve masive nga ana e aviacionit ushtarak të SHBA-së. Ky operacion ushtarak, ndikoi shumë në dobësimin e fuqisë ekonomike dhe ushtarake të Japonisë në këtë konflikt botëror. Ndërkohë, Argjentina i shpall luftë fuqive të Boshtit.

Politika e luftës

Vendimi për të kryer një fushatë si pjesë e strategjisë së përgjithshme për të mposhtur Japoninë u ndikua nga pikëpamjet e drejtuesve për çështjen e pushtimit të ishujve japonezë. Politika bazë ishte të mposhtej Gjermania së pari. Nga mesi i vitit 1944, lufta kundër Gjermanisë kishte avancuar. Pika ku udhëheqësit aleatë mund ta kthenin vëmendjen e tyre ishin shkatërrimi i burimeve për të mposhtur Japoninë në kohën më të shpejtë të mundshme.

Në korrik 1944, Presidenti Roosevelt udhëtoi në Hawaii për t’u takuar me gjeneralin Douglas MacArthur dhe admiral Chester Nimitz, komandantët e tij të lartë në terren në Paqësor. MacArthur dhe Nimitz ishin në thelb dakord. Sipas mendimit të tyre, Japonia mund të mposhtej nga bllokada dhe bombardimet, pa pasur nevojë për një pushtim të kushtueshëm të ishujve.

 

Fuqia ajrore

Misioni u nis me insistimin e admiralit Chester Nimitz, i cili donte që operacionet e tij detare të shtoheshin nga një minierë e gjerë e Japonisë e kryer nga USAAF. Ndërsa gjenerali Henry H. Arnold mendoi se kjo ishte rreptësisht një prioritet detar, ai caktoi gjeneralin Curtis LeMay për ta kryer atë.

LeMay caktoi një grup prej rreth 160 avionësh të krahut të 313-të të bombardimit për detyrën, me urdhër për të vendosur 2000 mina në prill 1945. Eksperimentet e minierave u kryen nga Superfortesa individuale B-29 gjatë natës në lartësi mesatare të ulëta. Radari dha informacione për lëshimin e minave. Krahu i 313-të i Bombardimit mori trajnim paraprak në teorinë e minierave ajrore, ndërsa avionët e tyre B-29 morën modifikimin e gjirit të bombës për të mbajtur mina. Ekuipazhit individual ajror iu dhanë më pas katër deri në tetë fluturime stërvitore që përfshinin pesë afrime radari në çdo fluturim dhe rënie të minave në fluturimin e fundit.

Lexo edhe :  Shkurt 1933/ Adolf Hitleri, bën publike linjat kryesore të politikës së tij të jashtme

 

Minat detare

Duke filluar më 27 mars, fillimisht u hodhën 1000 mina me ndikim të vonuar nga parashutë me detonatorë magnetikë dhe akustikë, të ndjekur nga shumë të tjera, duke përfshirë modele me detonatorë të zhvendosjes së presionit të ujit. Kjo minierë doli si mjeti më efikas për të shkatërruar anijet japoneze gjatë Luftës së Dytë Botërore. Për sa i përket dëmtimit për njësi të kostos, ai tejkaloi bombardimet strategjike dhe fushatën e nëndetëseve të Shteteve të Bashkuara.

 

Dëmtimet ushtarake

Përfundimisht, shumica e porteve dhe ngushticave kryesore të Japonisë u minuan në mënyrë të përsëritur, duke ndërprerë rëndë logjistikën japoneze dhe lëvizjet e trupave për pjesën e mbetur të luftës me 35 nga 47 rrugët thelbësore të autokolonave që duheshin braktisur. Për shembull, transporti përmes Kobe ra me 85%, nga 320,000 ton në mars në vetëm 44,000 ton në korrik.[4] Operacioni Uria fundosi më shumë tonazh anijesh në gjashtë muajt e fundit të luftës sesa përpjekjet e të gjitha burimeve të tjera të kombinuara. Forca Ajrore e Njëzetë fluturoi 1529 fluturime dhe hodhi 12135 mina në 26 fusha në 46 misione të veçanta. Minierat kërkonin vetëm 5.7% të fluturimeve totale të Komandës së Bombarduesve XXI dhe vetëm 15 B-29 u humbën gjatë përpjekjes. Në këmbim, minat u fundosën ose dëmtuan 670 anije që arrinin më shumë se 1,250,000 tonë.

Anijet ndihmëse patrulluese të klasit nr.1 luajtën një rol aktiv në përpjekjet e pasluftës për minapastrimin.

 

Pasojat

Pas luftës, komandanti i operacioneve të fshirjes së minierave të Japonisë vuri në dukje se ai mendonte se kjo fushatë minerare mund të kishte çuar drejtpërdrejt në humbjen e Japonisë më vete, po të kishte filluar më herët. Konkluzione të ngjashme u arritën nga analistë amerikanë të cilët raportuan në korrik 1946 në Sondazhin e Bombardimeve Strategjike se do të kishte qenë më efikase të kombinoheshin përpjekjet efektive të nëndetëseve kundër anijeve të Shteteve të Bashkuara me fuqinë ajrore të bazuar në tokë dhe transportues për të goditur më fort kundër tregtarit. anijeve dhe të fillojë një fushatë më të gjerë të minierave ajrore më herët gjatë luftës. Kjo do ta kishte lënë Japoninë urie, duke detyruar një përfundim më të hershëm të luftës.

Të fundit

VIDEO/ Inter “ngec” në barazim ndaj Cagliarit, shtyhet festa e titullit për zikaltërit

Cagliari ndal Interin në “San Siro” në një barazim 2-2 dhe i detyron zikaltrit ta fitojnë derbin e javës...

Avionët luftarakë “Rafale”, Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Pak ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiç zhvillon një takim me homolgun e tij në Francë, Emmanuel Macron ku diskutuan në lidhje me...

E vërteta e naftës së Shpiragut

Nga Fatos Çoçoli Për shkak të shtimit të prodhimit dhe shitjeve të makinave elektrike kudo në botë(shitjet e tyre kanë kapur 18 përqind të totalit...

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip 3, ka ndryshuar ngjyrën e...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Lajme të tjera

Web TV