Kryeipeshkvi i metropolit Tiranë-Durrës uron Pashkët dhe jep mesazhin e rëndësishëm

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Besimtarët pas një përgatitje apo agjërimi 40 ditor janë gati për momentin e madh.

“Te Zoti e kemi besimin se te robi e kena shumë pak, shyqyr që iu kemi gjetur mirë, gëzuar edhe atyre jashtë shtetit se edhe ata nuk kanë shkuar për qejf”– tha një besimtare.

“Një moment bekimi për të rinjtë tanë të cilët jo rrallë herë përballë sfidave për të ardhmen të cilat iu shpalosen në jetën e përditshme shohin vdekjen e realizimit të ëndrrave të tyre këtu. Por krishti e ka mundur jetën, ai e përtërin shpresën. Shqipëria nuk është vetëm vendi i së ardhmes por para së gjithash, vendi i të sotmes”– Kryeipeshkvi i metropolit Tiranë-Durrës, Arjan Dodaj.

Besimtarët u shprehën edhe emocionet që iu fal kjo festë kaq e rëndësishme në kalendarin fetar.

“Jezusi ka vdekur në kryq për ne, për mëkatet tona”
“Më pëlqen momenti kur ngjyrosen vezët me bojën e kuqe, kur vijnë miqtë dhe kënaqemi”
“Të fal paqe, besim më shumë se ditët e tjera”
“Të gjithë njerëzit duhet të krijojnë sa më shumë besim dhe marrëdhënie të mira me njëri-tjetrin”-
 u shprehën disa prej besimtarëve.

E veçanta e këtij viti janë turistët që vizitojnë katedralen e Shën Palit në Tiranë. Sipas Don Konradit, një meshtari belg që shërben në ktë katedrale, janë rreth 300-400 turistë në ditë që ai shoqëron.

“Kemi ardhur si turistë për të kaluar pashkën këtu”– tha një çift turistësh italianë./O.S

Të fundit

I papërtueshmi Meta, e nis ditën me urimin e ditëlindjes së poetit Naim Frashëri

Presidenti i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka përkujtuar sot ditëlindjen e poetit të madh të Rilindjes Kombëtare, Naim...

SPAK ‘frenon’ rritjen e çmimeve të apartamenteve

Pastrimi i parave të krimit të organizuar, investimet në pronat e paluajtshme, mbetet mënyra kryesor për pastrimin e parave në Shqipëri”, tha pak ditë...

‘Katunar pa pretendime dhe i padukshëm’/ Ku e sheh veten kryeministri Rama pas 20 vitesh

Ku e sheh veten kryeministri Edi Rama pas 20 vitesh? Në podcastin ‘Flasim’ ku kishte të ftuar këngëtarin Alban Skënderaj Rama tregoi “Duke u marrë me...

Teknologjia e shëndetit/ Inteligjenca Artificiale do vizitojë njëlloj si një mjekët

Inteligjenca Artificiale do t’ju vizitojë njëlloj si një mjek. Inteligjenca Artificiale është shumë premtuese në kujdesin shëndetësor. Por ajo gjithashtu përballet me pengesa të...

“Do e gjej forcën në dhimbje”, çfarë shkruante në rrjetet sociale efektivja që u vetëvra

Një ngjarje e rëndë tronditi Tiranën pasditen e së premtes, ku 21-vjeçarja Aldorjana Loshi, efektive në komisariatin nr.5 në Kamëz i dha fund jetës...

Lajme të tjera

Web TV