Imazhi i turpshëm i Franz Kafkës fshihte një anë shumë më të lehtë, zbulon një…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Artefaktet e ekspozuara në Oksford muajin e ardhshëm tregojnë ‘pikpamjet humoristike’ të një shkrimtari më të njohur për tregimet e tij makthi

David Barnett

Ndërsa Franz Kafka u zgjua një mëngjes nga ëndrrat e shqetësuara, ai e gjeti veten të transformuar në shtratin e tij në … një djalë qesharak, në fakt.

Shkrimtari i lindur në Pragë, i cili vdiq një shekull më parë, më 3 qershor, në moshën 40-vjeçare, është më pak i njohur për humorin e tij në romane dhe tregime si Metamorfoza, Gjyqi dhe Kalaja, dhe më shumë për ankthet e tij të njerëzve të zakonshëm të bllokuar në një bllokim të padepërtueshëm. labirintet burokratike.

Por një ekspozitë e hapur në Bibliotekën Bodleian të Oksfordit në maj zbulon, përmes dokumenteve, dorëshkrimeve dhe korrespondencës që rrallë shihen, një anë më të lehtë të Kafkës.

Ndër artefaktet që do të ekspozohen është një kartolinë nga Kafka për kunatin e tij, në të cilën ai bën shaka për aftësitë e tij të jashtëzakonshme në ski (ai ishte me shëndet të dobët në atë kohë), duke pretenduar se ilustrimi i një skiatori në kartolinë ishte ai. duke marrë pjesë në një garë skish në malin Kriváň në vargmalin e Tatras së Lartë, në atë që sot është Sllovakia.

Miku i tij Maks Brod, të cilin Kafka e takoi në universitet, ku ata të dy studionin për drejtësi, shkroi në një dokument se gjatë leximeve të Brodit për miqtë e tij, Kafka shpesh “qeshte në mënyrë të pakontrolluar”, në kundërshtim me imazhin shpesh të turpshëm të shkrimtarit me pamje të përhumbur.

Ndoshta artikulli më qesharak pa dashje në ekspozitë është një letër që Kafka i kishte dërguar shefit të tij në kompaninë e sigurimeve ku ai punonte rreth vitit 1912, duke thënë se ishte shumë i sëmurë për të shkuar në punë. Kafka në thelb po “tërhiqte një sëmundje” sepse kishte qëndruar zgjuar gjithë natën duke shkruar historinë që do të bëhej vepra e tij e re, “Gjykimi” (e përkthyer ndonjëherë edhe nga origjinali gjerman Das Urteil si “Vendimi”.

Por ekspozita, Kafka: Making of an Icon, e cila hapet më 30 maj, nuk ka të bëjë vetëm me të qeshurat. I nisur për të përkuar me njëqindvjetorin e vdekjes së Kafkës në 1924, ai do të paraqesë dorëshkrime origjinale të veprave më të njohura të Kafkës nga koleksioni i Bodleian-it dhe huazimet ndërkombëtare.

Lexo edhe :  Doktor Zhivago/ Çmenduritë e jetës së re në Rusinë Bolshevike

Pjesa qendrore e ekspozitës falas, e cila do të zgjasë deri në tetor, do të jetë dorëshkrimi origjinal i tregimit të Kafkës “Metamorfoza”, në të cilën Gregor Samsa zgjohet dhe zbulon se është transformuar në një insekt gjigant.

Krahas dorëshkrimit origjinal të novelës, i cili u botua në vitin 1915, ekspozita përfshin ilustrime entomologjike që eksplorojnë mundësitë se si mund të dukej krijesa që dikur ishte Samsa.

Profesor Carolin Duttlinger, bashkë-kuratore e ekspozitës, tha: “Jemi shumë të emocionuar për ekspozitën e ardhshme, e cila do të tregojë historinë e jetës, kohëve dhe veprave të Kafkës, duke përfshirë mënyrën se si dorëshkrimet e tij përfunduan në Bibliotekën Bodleian në Oksford”.

Kjo është një histori pothuajse e denjë për vetë etiketën Kafkaeske: autori kërkoi që të gjitha dorëshkrimet e tij të digjen pas vdekjes së tij, e cila erdhi pas një sulmi të tuberkulozit, por Brod, i cili ishte edhe redaktori i tij, injoroi dëshirat e Kafkës dhe letrat iu kaluan katër të Kafkës. mbesat.

Arkivi u ruajt në një kasafortë bankare në Cyrih për shumë vite, deri në vitin 1961, kur Sir Malcolm Pasley, koleg gjerman në Magdalen College, Oxford, negocioi me trashëgimtarët e Kafkës që materiali t’i jepej në huazim të përhershëm Bodleian-it.

Megjithatë, në vitin 2011, pasardhësit e motrës së Kakfës, Ottla, donin t’i shisnin letrat që Kafka i shkruante asaj. Duke e ditur se nuk kishte mundësi t’i blinte ato në ankand, Bodleian ndërmjetësoi një marrëveshje të orës së njëmbëdhjetë që bëri që bibliotekat e Oksfordit dhe Deutsches Literaturarchiv në Marbach t’i blinin ato dhe t’i mbanin në Bodleian.

Shkrime të tjera të Kafkës, duke përfshirë dorëshkrimin e Gjyqit, mbahen në Deutsches Literaturarchiv, ndërsa disa nga dorëshkrimet që janë pjesë e arkivit të Brodit mbahen nga Biblioteka Kombëtare e Izraelit në Jerusalem. Letrat e Kafkës për të fejuarën e tij, Felice Bauer, me të cilën ai nuk u martua kurrë, u blenë nga një koleksionist privat për rreth 500,000 £ në ankand në Sotheby’s në vitin 1987 dhe nuk janë parë që atëherë.

Të fundit

Avionët luftarakë “Rafale”, Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Pak ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiç zhvillon një takim me homolgun e tij në Francë, Emmanuel Macron...

E vërteta e naftës së Shpiragut

Nga Fatos Çoçoli Për shkak të shtimit të prodhimit dhe shitjeve të makinave elektrike kudo në botë(shitjet e tyre kanë kapur 18 përqind të totalit...

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip 3, ka ndryshuar ngjyrën e...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet që zhvillohen në Republikën e...

Lajme të tjera

Web TV