Studimi: Një e treta e amerikanëve nuk e dinë se eklipsi diellor mund të dëmtojë sytë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gati një e treta e amerikanëve nuk e dinë se shikimi i një eklipsi diellor pa mbrojtjen e duhur të syve mund të shkaktojë dëme të përhershme, sipas një sondazhi të ri të publikuar të martën.

Sondazhi i 1006 njerëzve, i kryer nga Qendra Mjekësore Wexner e Universitetit Shtetëror të Ohajos, pyeti amerikanët për njohuritë e tyre për rreziqet shëndetësore që mund të dalin nga fenomeni qiellor i së hënës.

“Eklipsi i plotë diellor është një ngjarje shumë e pritur dhe ndërsa ka shumë emocione, historikisht ka pasur gjithashtu keqkuptime rreth rreziqeve të mundshme shëndetësore,” tha Dr. Nicole McAllister, një mjeke në Ohio State.

Në kryerjen e sondazhit, “Ne donim të krijonim ndërgjegjësim në mënyrë që të inkurajojmë njerëzit të marrin masat e duhura për të mbrojtur veten,” tha McAllister.

Ndërsa shikoni një eklips, mbrojtja e duhur e syve është parësore, thonë mjekët. Ata rekomandojnë mbajtjen e syzeve të specializuara të eklipsit që përputhen me standardin ndërkombëtar ISO 12312-2. Këto syze mund të blihen në internet, në dyqanet lokale, në muzetë e shkencës ose përmes organizatës mbrojtëse të Parandalimit të Verbërisë .

Filtri diellor në këto syze neutralizon rrezet e diellit, kështu që nuk është aq intensive në sy, tha Dr. Rajeev Ramchandran, një profesor i asociuar i oftalmologjisë.

“Është vërtet e rëndësishme që t’i vendosni këto syze përpara se të shikoni diellin, ose të mos shikoni fare diellin,” theksoi Ramchandran./kb

Të fundit

Vullkani më i lartë në botë ‘vjell’ çdo ditë $6,000 flori, por është i mbuluar nga akulli

Vullkani më i lartë në botë prej kohësh lëshon çdo ditë pluhur floriri megjithëse i mbuluar nga akulli i...

Një këshille e vyer për beqarët nga Dua Lipa: Është periudhë e bukur që duhet…

Së fundmi ylli i muzikës pop, Dua Lipa ka dhënë një këshillë për beqarët. Këngëtarja doli në kopertinën e “Elle USA” për të promovuar këngën...

Ledjona Xheladinaj në një lidhje të re dashurie? Ish-banorja: Po si mundet që…

A është Ledjona Xheladinaj e dashuruar apo në një lidhje të re dashurie?! E ftuar këtë pasdite në emisionin “S’e luan Topi”, me Eriona Rusin,...

Rrëfehet si rrallëherë Bamir Topi: Të ndryshon jeta, tani e blej bukën vetë…

I ftuar në “S’e luan topi”, ish presidenti Bamir Topi ka përshkruar jetën e tij në kohën kur mbante këtë post dhe periudhën pas. e...

Revoltohen qytetarët spanjollë, dalin në protestë, ja kërkesat e tyre

Dhjetëra mijëra njerëz në Ishujt Kanarie të Spanjës janë mbledhur kundër një modeli të turizmit masiv që sipas tyre po pushton arkipelagun e Atlantikut....

Lajme të tjera

Web TV