Myslimanët amerikanë organizojnë iftar para Shtëpisë së Bardhë për “solidarizim me Gazën”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Myslimanët amerikanë që tregojnë reagimet e tyre për mbështetjen e pakushtëzuar të SHBA-së për Izraelin, u mblodhën para Shtëpisë së Bardhë dhe organizuan iftarin për “solidarizim me Gazën” raporton Anadolu.

Mbi 100 muslimanë amerikanë që jetojnë në Washington të SHBA-së dhe zonat përreth u mblodhën në “Lafayette Park” përballë Shtëpisë së Bardhë.

Duke kritikuar në mënyrë të ashpër politikat e administratës së Bidenit për Gazën, muslimanët amerikanë me qëllimin për të treguar reagimet e tyre zgjodhën Shtëpinë e Bardhë e cila ka rëndësi në aspektin simbolik.

Shumë persona që u takuan në iftarin e organizuar me qëllimin për “solidarizim me Gazën”, hapën agjërimin e tyre me ushqimet që sollën me vete.

Pas iftarit pjesëmarrësit falën së bashku namazin e akshamit dhe kryen lutje për palestinezët në Gaza.

Shumë liderë të shoqërisë civile të muslimanëve amerikanë nuk iu përgjigjën ftesës së Biden për iftar mbrëmjen e së martës dhe nuk morën pjesë në organizimin në Shtëpinë e Bardhë./e.t

Të fundit

Eventi madhështor sportiv “Tiranathlon”, ja si devijon qarkullimi i mjeteve këtë të dielë

Pas tre eventeve të mëparshme shumë të suksesshme, ‘Tiranathlon’ është rikthyer për të katërtin vit radhazi. Ky event i...

Moti i keq, rrëzohet fasada e pallatit në Tiranë, qytetarët shpëtojnë për mrekulli

Fasada e një pallati në Tiranë është dëmtuar si pasojë e motit të keq që përfshiu vendin pasditen e sotme. Mësohet se disa pllaka janë...

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim financiar, në gjyqin e parë...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Lajme të tjera

Web TV