Lindja e Mesme rrezikon një luftë gjithëpërfshirëse, futet në lojë edhe Irani

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gjashtë muaj pas sulmeve të Hamasit ndaj Izraelit, lufta, sëmundjet, uria dhe vdekja po shkatërrojnë palestinezët në Gaza, raporton “BBC”. 

Izraeli është thellësisht i ndarë, ndërsa kryeministri përpiqet të mbajë premtimin e tij për fitore totale. Shtetet e Bashkuara, aleati më thelbësor i Izraelit, janë kthyer kundër mënyrës se si po e luftojnë luftën.

Me Iranin që premton hakmarrje për vrasjen e një gjenerali udhëheqës iranian nga Izraeli në Siri dhe muaj të tërë konflikti ndërkufitar me aleatin e Iranit Hezbollah në Liban, rreziqet e një lufte gjithëpërfshirëse në Lindjen e Mesme po rriten.

Statistikat regjistrojnë tmerret e gjashtë muajve të fundit. Më shumë se 33,000 gazanë, shumica e të cilëve ishin civilë, janë vrarë, sipas Ministrisë së Shëndetësisë. Sipas “Save the Children”, 13,800 fëmijë palestinezë në Gaza janë vrarë dhe mbi 12,009 janë plagosur.

Më shumë se 1200 izraelitë, kryesisht civilë, u vranë nga Hamasi më 7 tetor dhe 253 njerëz u morën në Gaza si pengje. Izraeli thotë se nga 130 pengje ende atje, të paktën 34 janë të vdekur.

Një ekip i OKB-së raportoi në mars se kishte “informacion të qartë dhe bindës” se pengjet i ishin nënshtruar dhunës seksuale “përfshirë përdhunimin, torturën e seksualizuar, trajtimin mizor, çnjerëzor dhe poshtërues”. Ai tha se kishte “baza të arsyeshme” për të besuar se dhuna kundër pengjeve po vazhdonte.

Izraeli hedh poshtë akuzat se është fajtor për gjenocid. Për shumë nga qytetarët dhe mbështetësit e saj është groteske dhe fyese të pretendohet se shteti i krijuar pasi Gjermania naziste vrau gjashtë milionë hebrenj në Holokaust, po kryen vetë gjenocid.

Nga ana tjetër, palestinezët i shohin akuzat nga një këndvështrim tjetër, të formësuar nga vitet e okupimit ushtarak nga Izraeli. Shumë palestinezë besojnë se Izraeli tashmë ka krijuar një shtet që u mohon atyre të drejtat më elementare./E.T

Të fundit

Ekspertët bëjnë paralajmërimin e frikshëm: Evropa po “kërcënohet” nga një verë e nxehtë

Evropa po përgatitet për një tjetër verë të nxehtë, pasi në Gjermani dhe vendet nordike priten temperatura jashtëzakonisht të...

Varravingo “xhaxhi”, varravingo..

Nga Artur Ajazi Nuk bëhet opozita duke uluritur, duke trembur turistët që kalojnë mes Tiranës, nuk bëhet opozita duke mbrojtur betonin e korrupsionit që nuk...

Dy trofe në pak ditë, Begaj pret kampionët e Shqipërisë në futboll

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj, priti në një ceremoni të veçantë kampionët e Shqipërisë në futboll. Futbollistët e ekipit Egnatia me trofeun...

Përplasje me produksionin? Dy kunatat në festë, mungojnë vëllezërit Veshaj

"After Party” i “BBV3” ka bërë bashkë të gjithë ish-banorët e shtëpisë, një festë kjo e cila organizohet për çdo vit. Jo vetëm ish-banorët e...

“Si më tha”? Juli bëhet nostalgjik dhe kujton fjalët e të birit brenda shtëpisë së BBVA3

Aktori Julian Deda i cili u rendit i dyti në finalen e madhe të reality show-t Big Brother Vip Albania në edicionin e tretë...

Lajme të tjera

Web TV