Miliona njerëz në SHBA gati për të parë sot eklipsin total diellor

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pjesa më e madhe e Amerikës Veriore dhe Qendrore do të shikojë sot spektaklin qiellor të eklipsit të diellit, ku Hëna do të kalojë dhe të mbulojë Diellin tërësisht. Sipas raportimeve të huaja eklipsi do të zgjasë 4 minuta gjithsej.

Eklipsi i plotë do të jetë i dukshëm për miliona njerëz në pjesë të Amerikës së Veriut, Meksikës dhe Kanadasë. Ai do të fillojë nga Oqeani Paqësor Jugor, me zonat e para të Meksikës që do ta vëzhgojnë atë nga bregu i Paqësorit. Rruga e eklipsit do të përshkojë Meksikën dhe do të vazhdojë në SHBA përmes Teksasit, duke vazhduar në verilindje dhe më pas në Kanada.

Qielli do të errësohet sikur të ishte agim apo muzg dhe shikuesit do të kenë mundësinë të vëzhgojnë koronën e Diellit, atmosferën e jashtme të Diellit. Njerëzit në zonat fqinje do të kenë një shans për të parë një eklips të pjesshëm diellor. Një 99% e madhe e atyre që jetojnë në të gjithë SHBA-në, duke përfshirë pjesë të Havait dhe Alaskës, do të jenë në gjendje të shohin të paktën një eklips të pjesshëm diellor pa pasur nevojë të udhëtojnë.

Ndërkohë pjesë të Evropës, duke përfshirë zonat e Grenlandës, Islandës, Spanjës, Rusisë dhe një zonë të vogël të Portugalisë, do të shohin eklipsin e ardhshëm total diellor në botë më 12 gusht 2026, sipas NASA-s. Një eklips diellor unazor do të jetë i dukshëm në Amerikën e Jugut më vonë këtë vit më 2 tetor. Do të ketë një tjetër në shkurt 2026 për pjesë të Antarktidës./O.S

Të fundit

Duke shmangur thirrjet për arrestimin e Netanjahut, perëndimi po minon rendin e vet

Mbajtja e llogarisë ndaj aktorëve si Putini mbështetet në të drejtën ndërkombëtare. Nëse aleatët e Izraelit e shkelin atë,...

“Nganjëherë na ka rrëshqitur edhe këmba”, Julian Deda reagon pas daljes nga shtëpia

Aktori Julian Deda ka reaguar për herë të parë pas përfundimit të “Big Brother VIP3”. Finalisti, i cili u përball kokë më kokë me Eglën,...

Rreziqet nga ekstremizmi i Putin, … do na duhen më shumë se disa kanaçe fasule

Këshilla e Oliver Dowden për grumbullimin e rezervave harron se bashkëpunimi është jetik nëse duam të kemi një shans kundër kërcënimeve moderne Marta Gill Në orën...

Asambleja Parlamentare e NATO-s miraton avancimin e statusit të Kosovës

Asambleja Parlamentare e NATO-s e ka miratuar të hënën rekomandimin për avancim të statusit të Kosovës nga anëtare vëzhguese në anëtare të asocuar. Shumica...

Debatet/ Rama: Nuk do të preket SPAK, opozita: Rezolutë e panevojshme

Kryeministri Edi Rama mbrojti rezolutën antikorrupsion në Parlament dhe qendroi gjatë votimit në seancë. Ai tha se komisioni i posaçëm hetimor nuk do të...

Lajme të tjera

Web TV