‘Te ballkoni apo burgu shkoni sa të doni, por mos jepni leksione për Europën!’

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në një debat me kreun e PBDNJ, Vangjel Dule Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, ka deklaruar se PS ka bërë të mundur që për herë të parë të kemi një drejtësi që po godet pandëshkueshmërinë.

Dule: Një karakteristikë dalluese e autokratëve të tipit Rama dhe qeverisjeve të tyre autokratike është përdorimi i institucioneve demokratike për minimin e demokracisë… Nuk ka bashkim evropian pa llogaridhënie, ju këtë themel kërkoni t’ia privoni parlamentit. Kjo është në rënie dhe duhet të ringjallet.

Spiropali: Dule me gjithë respektin nuk pranojmë leksione për çfarë është Evropa sepse jemi një nga popujt më të vjetër në rajon dhe kontinent dhe me fqinjët nuk kemi pasur kurrë probleme, me demokracinë nuk na ka ecur shumë fati por në këto 33 vjet e kemi bërë.

Realiteti i Shqipërisë nuk është ai që parashkruani ju me elokuencë. Shqipëria në negociatat me BE ka progres në 33 kapitujt, përfshirë edhe te kriteret politike, të gjitha, ndryshe nuk do na ishin çelur negociatat, e jo të gjithë vendet e e BE nuk do binin dakord për çeljen e negociatave për Shqipërinë dhe në procesin e screening ka treguar se është gati për këtë proces. Nëse jeni angazhuar personalisht apo të tjerë në një proces që nuk ka lidhje as me anëtarësimin, as me kriteret, por me procese të tjera të drejtësisë me të cilat ju keni një qasje të pashëndetshme duke sulmuar institucionet e drejtësisë, e atë që përmendet më shumë SPAK. Kjo shumicë ka bërë të mundur që më në fund të kemi një drejtësi që për herë të parë po godet pandëshkueshmërinë dhe patjetër ka nevojë për reformim të mëtejeshëm si të gjithë institucionet e tjera. Këto sulme referohen edhe në raportin e Freedom House, ku nuk kuptohet si mundet një grupim politik të mbrojë me ombrellën politike njerëz nën akuzë nga drejtësia por kjo është çështje për diskutim tjetër.

Lexo edhe :  Zbulohet pakti i Rithemelimit me PS-në, ja çfarë përmban rezoluta

Te dritarja, te ballkoni, te burgu mund të shkoni sa të doni, por mos na përfshini edhe ne në këto debate se Parlamentin e kthyem ne në normalitet. Ishte vullneti ynë për të mbërritur në një zgjidhje të arsyeshme që e ktheu opozitën në këtë sallë kuvendi. Të jemi më të kujdesshëm me atë që themi, e shkuara jonë ka qenë totalitariste, kemi vuajtur pasojat e të shkuarës tonë, por nuk mund të pranojmë të përdoren terma të tillë të dala nga dëshirat personale  por nga asnjë raport ku jemi të përfshirë./e.t

Të fundit

Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja?

Sot, më 28 maj 2024, dollari amerikan, blihet me 92.2 lekë dhe shitet me 93.1 lekë. Euro, blihet me 100.1 lekë dhe shitet 100.8 lekë. Franga...

Kapriçot e motit/ Si parashikohen temperaturat për ditën e sotme

Dita e sotme parashikohet të jetë me kthjellime dhe vranësira në zhvillim. Në orët e mesditës dhe pasdites përgjatë ultësirës perëndimore dhe zonave malore vranësirat...

Astrologët paralajmërojnë këto dy shenja, njihuni me horoskopin për sot 28 Maj 2024

Dashi Dita mund të fillojë e trazuar gjatë kësaj dite megjithatë do e kaloni gjithçka shpejt dhe do merrni frymë më lirisht. Ju të dashuruarit...

“Gati”, pjesë e listës së Sylvinhos, Jasir Asani pret me padurim Europianin

Jasir Asani u grumbullua nga trajneri i Shqipërisë për Euro 2024, edhe pse sulmuesi kuqezi nuk po aktivizohet te skuadra e tij në Kore,...

Lajme të tjera

Web TV