test

Zbuloni punën më të vështirë në botë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në Siberi, temperaturat zbresin në -50 gradë Celsius dhe këtu ka njerëz që duke sfiduar kushtet atmosferike si Mikhails Klus, detyrohen të punojnë në procese jetike të punës. Mirëmbajtja e anijeve të ankoruara është konsideruar si ndër punët më të vështira, sidomos gjatë dimrit të ashpër Siberian. Procesi i “vymorozka”, i cili mund të njihet ndryshe edhe si procesi i ngrirjes, është një punë e mundimshme dhe e lodhshme dhe kërkon javë të tëra për t’u realizuar. Punëtorët heqin akullin që mbështjell anijet, duke kontrolluar nëse ai ka shkaktuar probleme te këto mjete transporti.

Anijet e ankoruara në portin e Yakutsk në brigjet e lumit Lena, janë ndër burimet kryesore të ekonomisë së Siberisë. Vendasit megjithëse e konsiderojnë si ndër punët më të vështira për shkak të motit, thonë se gjithçka varet nga mënyra si organizon dhe menaxhon detyrën që të është caktuar.

Kjo punë kërkon jo vetëm qëndrueshmëri dhe forcë, por edhe saktësi ekstreme. Punëtorët duhet të sigurohen që të mos e presin akullin shumë shpejt dhe të mos depërtojnë në ujin poshtë. Sa më i ftohtë të jetë moti, aq më mirë ngrin akulli dhe aq më e qetë është puna, megjithatë, këto temperature ekstreme, nuk janë aq të lehta për të gjithë punëtorët./O.S

Të fundit

“Kushëriri” i Nostradamusit bën parashikime të frikshme për Euro 2024

Një ‘psikik’ i lartë, i cili pretendon se është i lidhur me Nostradamusin, ka parashikuar fatin e Anglisë në...

Rreziku nga rrjetet sociale, psikiatrit ngrejnë alarmin: Ja çfarë duhet të…

Mund të jetë me prindërit apo me shokët, por prioritet për të kanë rrjetet sociale.  Ameri na tregon se telefonin nuk e  heq nga...

IShowSpeed mbërrin në Tiranë, pritet nga të rinjtë shqiptar, takohet me Ramën (VIDEO)

Youtuberi i njohur IShowSpeed ndodhet në Shqipëri. Prezenca e tij ka bërë që shumë të rinj të dalin në qendër të Tiranës, duke ndjekur...

Macron kërkon nga shkollat franceze të luftojnë antisemitizmin

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron kërkoi të mërkurën nga shkollat të mbajnë “një orë diskutim” këtë javë për racizmin dhe antisemitizmin, pas njoftimeve për...

Basha zbulon skenarin e ‘fshehtë’ të Bardhit/ Pret të marrë PD-në pasi të ikë Berisha

Deputeti Lulzim Basha i ftuar në një intervistë televizive, tha se nëse logoja e vula e PD-së mbeten peng të lojërave të Ramës me...

Lajme të tjera

Web TV