Për një vit të plotë, trupat janë grumbulluar në Sudan- dhe ende bota shikon larg

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në vendin e lindjes sime, ky konflikt i fundit është dy tragjedi të mbivendosura. Njerëzit e saj janë të fortë, por askush nga ne nuk mund të shohë një rrugëdalje

Nesrine Malik

Sot, një vit më parë, Sudani hyri në luftë. Numri i deritanishëm është katastrofik. Mijëra janë të vdekur dhe miliona janë zhvendosur, me urinë dhe sëmundjet që shkatërrojnë të gjitha në mungesë të ndihmës. OKB-ja e ka quajtur situatën “një nga fatkeqësitë më të këqija humanitare në historinë e fundit”, që ka prekur rreth 25 milionë njerëz. Populli sudanez po vuan atë që është bërë kriza më e madhe e zhvendosjes në botë.

Lufta ishte e papritur dhe e gjatë. Historia e shkurtër është ajo e një vendi ku, pas një revolucioni premtues të vitit 2019 që përmbysi diktatorin Omar al-Bashir, ushtria dhe Forcat e Mbështetjes së Shpejtë (RSF), një milici e fuqishme, dëbuan civilët nga një marrëveshje për ndarjen e pushtetit midis të treve. palët dhe më pas nuk arritën dot vetë në një marrëveshje. Partneriteti i tyre u prish në prill të vitit të kaluar dhe RSF lëvizi shpejt, duke marrë nën kontroll kryeqytetin, Khartoum, në një moment të paprecedentë në historinë e vendit. Më pas u përhap në pjesën tjetër të vendit, duke plaçkitur, sulmuar dhe vrarë civilë.

Ushtria – dhe këtu është historia e gjatë – e cila themeloi RSF-në në radhë të parë nga mbetjet e trupave famëkeqe Janjaweed me të cilat ajo bashkëpunoi në Darfur për ta ndihmuar atë të shtypte egërsisht rebelimin në rajon – deri më tani nuk ka qenë në gjendje të mbizotërojë kundër saj. krijim. Rezultati është një situatë fluide, me fitime dhe humbje për të dyja palët, pa vijë të parë të dallueshme dhe miliona sudanezë të kapur në mes.

Nuk është aq një luftë civile sa është një luftë kundër civilëve, shtëpitë, mjetet e jetesës dhe vetë jetët e të cilëve kanë qenë dëmi kolateral deri më tani. Janë dy tragjedi të mbivendosura. E para është e një vendi që deri vitin e kaluar, edhe pse i rrethuar nga konflikti dhe diktaturë, kishte arritur të ruante integritetin e tij – dhe bashkë me të një ndjenjë se kishte një rrugë për të kaluar telashet e tij, pas së cilës mund të arrinte potencialin e tij.

Lufta, pavarësisht gjithçkaje që çoi në të, nuk ishte e pashmangshme, nuk ishte fati i parashikueshëm i një vendi ku dallimet etnike kërkonin konflikt. Ishte rezultat i një modeli ekonomik të centralizimit, ku partitë dominuese në qendër prenë dhe nxirreshin nga periferia. Një nga vendet më të mëdha në Afrikë, me një bregdet të shkëlqyeshëm përgjatë Detit të Kuq, tokë pjellore përtej lumit Nil dhe llojin e diversitetit kulturor dhe etnik që mund të shfrytëzohej në një fuqi të konvergjencës arabe dhe afrikane, Sudani ishte gjithmonë frenuar. nga disa të drejtë që nuk do të ndajnë.

Humbjes së asaj që mund të ishte shtuar janë të gjitha humbjet personale të përhapura tani në të gjithë vendin. Lufta u shpalos dhe u përhap aq shpejt sa ndodhi një shpronësim masiv dhe bashkë me të një odise shpërnguljeje. Të gjithë ata që njoh në vendin tim të lindjes janë të shpërndarë në shkallë të ndryshme, qoftë brenda Sudanit – duke u strehuar, ndonjëherë për herë të tretë ose të katërt, me miqtë ose të afërmit kur lufta arrin deri tek ata – ose jashtë tij. Të gjithë, duke përfshirë familjen time, kanë lënë shtëpitë e tyre, ndonjëherë duke rrëmbyer atë që mundnin përpara se RSF-ja të hynte brenda dhe të merrte pronat e tyre.

Edhe pse ka kaluar një vit, ka ende një ndjenjë goditjeje kamzhiku, mosbesimi se në të vërtetë ka ndodhur, po ndodh në të vërtetë. Çdo zhvillim zgjeron teatrin e luftës dhe e bën kthimin në paqe më të largët. Shkrimi i këtyre fjalëve është një proces i ndalur, i dhimbshëm, si të shkelësh mbi copa xhami të thyer. Diçka e ngjashme ndodh pothuajse çdo ditë, ku dikush përpiqet, dhe dështon, të gjurmojë dhe të mbajë gjurmët e të gjitha tarifave individuale dhe kombëtare.

Lexo edhe :  Thirrja për ndjekje penale Netanyahun, ekspozon dymendimin moral të perëndimit

Dhe më bezdisëse është se bota e ka vështruar me indiferencë këtë kupë lufte. “Lufta e harruar” quhet tani, kur referohet në mediat ndërkombëtare. Pak ofrohet si shpjegim se pse është harruar, megjithë mprehtësinë e situatës humanitare, rrezikun e sigurisë së përhapjes së luftës dhe faktin që ka tërhequr lojtarë të djallëzuar me interesa vetjake, si Emiratet e Bashkuara Arabe, të cilat po mbështet RSF-në, dhe për këtë arsye zgjat kohëzgjatjen e luftës.

Një nga arsyet për këtë është Gaza dhe konflikti i përshkallëzuar në Lindjen e Mesme, dhe se si ata kanë monopolizuar vëmendjen globale dhe gjerësinë e brezit diplomatik për gjashtë muajt e fundit. Dhe një tjetër është se për ata që raportojnë brenda Sudanit dhe për ata pak që arrijnë të hyjnë, ta bëjnë këtë është e vështirë dhe e mbushur me rrezik, duke kufizuar prodhimin e imazheve dhe detajeve që mund të transmetohen vazhdimisht për të nxitur vëmendjen. Por pjesa tjetër, dyshoj, varet nga ajo që për shumicën do të duket e pavërejshme: ky është vetëm një vend tjetër afrikan që i nënshtrohet konfliktit të vështirë.

Kjo është një luftë e ndryshme nga ajo e zhvilluar në Darfur, e cila tërhoqi njerëz të famshëm, politikanë dhe madje edhe gjykatën penale ndërkombëtare në vitet e mëparshme. Dhe është ndryshe nga lufta midis veriut dhe jugut, e cila gjithashtu tërhoqi aq shumë avokim dhe presion politik sa u sigurua një marrëveshje paqeje dhe shkëputje. Nuk është, si në të kaluarën, një konflikt i përshtatur në mënyrë tingëlluese si myslimanë kundër të krishterëve, apo arab kundër afrikanëve, duke ngjallur simpati dhe zemërim. Është sfida e një konfigurimi të ri të sipërmarrësve politikë dhe ekonomikë që dëshirojnë të zhvendosin grupin e vjetër ushtarak të partive në pushtet – por pa përvojë dhe akoma më pak interes për të drejtuar në fakt pjesë të shtetit të kapur ndërkohë.

Në nivel politik, Sudani bie, dhe ka qenë gjithmonë, i ulët në listën e prioriteteve për ndërmjetësit e pushtetit në perëndim, të cilët kanë pak interesa në vend. Ata ose e izoluan atë në mënyrë të vrazhdë përmes sanksioneve ose, pas revolucionit, u përpoqën me naivitet dhe nxitim të lidhin dy palët e armatosura në marrëveshje dhe një kthim de-fakto në një status quo të militarizuar dhe të centralizuar.

Kjo është pika ku unë zakonisht do të sugjeroja disa mënyra të mundshme për të gjithë. Por një vit më pas nuk ka gjë tjetër veç zi. Megjithatë, ka rehati, ndërsa infrastruktura është shembur, në mënyrën se si populli sudanez ka bashkuar burimet e tyre të pakta dhe ka hapur shtëpitë e tyre ndaj njëri-tjetrit, në mënyrën se si vullnetarët kanë ngritur kuzhinat e komunitetit dhe se si janë ngritur komitetet e rezistencës, njësitë lokale të mosbindjes civile. deri më parë dhe lulëzoi gjatë revolucionit të 2019-ës, janë ripërdorur për të ofruar ndihmë mjekësore, ushqim dhe strehim. Në këto akte, ka ende një kujtesë se një vend nuk është një vend, por një frymë. Jo vetëm që është shumë e gjallë, por ka rezultuar se është e pamundur të shuhet edhe në rrethanat më ekstreme.

 

Të fundit

Nuk e fitoi dot “BBV3”, rrëfehet si asnjëherë më parë Jul Deda, zbulon gabimin që bëri

Julian Deda ishte këtë të enjte në “Ftesë në 5” ku ka folur “shtruar” për eksperiencën e tij në...

Kuvendi i hap dritën jeshile ngritjes së komisionit anti-SPAK

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion u miratua në Kuvend në seancën e së enjtes. Komisioni u miratua me 74 vota pro, teksa 12 ishin kundër...

Pse nuk i kemi adresat si e gjithë Evropa…?!

Nga Ben Andoni Identifikimi i adresës sime personale në Tiranë është gati po ai i vjetri me përjashtimin e vetëm, që emri i rrugës ka...

Vota e Diasporës/ Celibashi: Nga pikëpamja teknike është e garantuar

Kreu i KQZ, Ilirjan Celibashi ka deklaruar se nga pikëpamja teknike vota e emigrantëve është e garantuar. Në një intervistë televizive, Celibashi është shprehur se...

Makinat e braktisura do zhvendosen në Farkë/ Veliaj: Zona e lirë sjell 5-7 mijë punësime

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, në mbledhjen e Këshillit Bashkiak, ku do të miratohen projektvendime me karakter social, tha se zona e...

Lajme të tjera

Web TV