Një vend dedikuar artit dhe kreativitetit, hapet Qendra e Artit dhe Inovacionit në Korçë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ka hapur dyert për artistët dhe artdashësit Qendra e re e Artit, Kulturës dhe Inovacionit një projekt që e ka kthyer qytetin e Korçës në një pol të rëndësishëm të artit dhe kulturës.

Pamjet e këtij investimi i ka ndarë në rrjete sociale Kryeministri Edi Rama i cili shkruan se bashkë me ringritjen e Orkestrës Simfonike, kjo qendër i shton edhe më shumë vlerat artistike qytetit.

“Qendra e re e Artit, Kulturës dhe Inovacionit, një projekt transformues për Korçën ka hapur dyert për artistët dhe artdashësit, duke shërbyer njëkohësisht edhe si një qendër trajnimi e pune për të rinjtë e apasionuar pas teknologjisë së informacionit, e që bashkë me ringritjen e Orkestrës Simfonike ia shtojnë edhe më shumë vlerat artistike qytetit”, shkruan Rama.

Qendra ka krijuar ambiente dinjitoze për artistët dhe artdashësit duke ofruar hapësira shumë funksionale që shërbejnë si salla provash, ekspozitash dhe koncertesh./kb

Të fundit

28 maj 1937/ Wolgsvagen, makina popullore që u motivua nga Nacional Socialistët gjermanë

Themelohet prodhuesi gjerman i automjeteve Volkswagen. Volkswagen përkthehet si “makina e popullit” në gjuhën gjermane. Slogani aktual i reklamave...

Vapa ekstreme nxit astmën tek fëmijët

Me nxehtësinë ekstreme, shtohen vizitat e fëmijëve me astmë në spitalet kaliforniane: një tjetër konfirmim i ndikimit negativ të ndryshimeve klimatike në shëndet. Nxehtësia ekstreme...

Pikëpamja e Guardian mbi mosmarrëveshjen në botën e artit: një shpërqendrim nga kriza

Heqja e mënyrës se si shpërndahen paratë nuk është përgjigje për problemet e krijuara nga një dekadë nënfinancimi Zgjedhjet e korrikut e kanë çuar Britaninë...

Duke shmangur thirrjet për arrestimin e Netanjahut, perëndimi po minon rendin e vet

Mbajtja e llogarisë ndaj aktorëve si Putini mbështetet në të drejtën ndërkombëtare. Nëse aleatët e Izraelit e shkelin atë, si mund t'i bindin të...

“Nganjëherë na ka rrëshqitur edhe këmba”, Julian Deda reagon pas daljes nga shtëpia

Aktori Julian Deda ka reaguar për herë të parë pas përfundimit të “Big Brother VIP3”. Finalisti, i cili u përball kokë më kokë me Eglën,...

Lajme të tjera

Web TV